tarihi cami ortaya çıkarıldı

  • Giriş : 08.09.2006 / 00:00:00

Elazığ'ın tarihi mekanlarından Harput iç kalesinde yapılan kazılarda Artukoğuları'na ait, tarihi öneme sahip cami ortaya çıkarıldı. Kaynaklarda adı geçen, ancak yeri tespit edilemeyen cami bu gün yapılan kazılar sonunda ortaya çıkarıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yüzyıllardır bir çok medeniyete beşiklik eden Elazığ'ın tarih kokan yerleşim birimi Harput kalesinde Osmanlı döneminden kalma yerleşim birimlerini ortaya çıkarıp yaşatmak için başlatılan kazı çalışmaları devam ediyor. Tarihi M.Ö. 2800 yıl öncesine, Urartular'a kadar uzanan kale içerisinde yapılan kazılarda önemli eserlere rastlanıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Elazığ Valiliği tarafından desteklenen ve Elazığ Müze Müdürlüğü tarafından yürütülen kazı çalışmalarında 1300'lü yıllara ait cami ve vali konakları bulundu. Bunlar arasında o döneme ait sarnıçların yanısıra günümüzde örnek teşkil edecek şekilde gelişmiş biçimde kanalizasyon buluntularına da rastlandı.

Kazı alanını gezerek çalışmalar hakkında bilgi alan Vali Muammer Muşmal, Türk tarihinin çok gelişmiş ve saygı duyulacak bir özellikte olduğunu belirterek, o dönemin yakalanması için daha büyük yol kat edilmesi gerektiğini kaydetti. 1850'den önceki dönemin hayat tarzının ortaya çıkarılmasına çalışıldığı bilgisini veren Vali Muşmal, herkesin hayranlıkla baktığı Harput'un büyüğünden küçüğüne kadar bütün yetkililerin sahip çıkması gerektiğini söyledi.

Kazının bilimsel başkanlığını yapan emekli Arkeolog Prof. Dr. Veli Sevin ise, bütün Elazığlıların gönlünde yatan kenti tarihi açıdan olduğu kadar ülke ve dünya turizmi açısından ayağa kaldırarak, önemli bir yere getirmeyi hedeflediklerini belirtti. Prof. Dr. Veli Sevin, bu kazıların, ayrılan ödenekler doğrultusunda artarak devam edeceğini vurgulayarak, "Artukoğulları'na ait bir camiyi Türk tarihine kazandırmış bulunmaktayız, Çok önemli bir eser. Kaynaklardan adını duyduğumuz fakat yerini bilmediğimiz mihrabı ve bütün haşmetiyle önümüze çıkmaya başlayan bir cami." dedi.

Bu kazılarda esas amaçlarının daha yaşanılır bir Osmanlı dokusunu insanlığa kazandırmak olarak belirten Prof. Dr. Veli Sevin, cami yanısıra kale içi kazılarında zamanın Harput valilerinden birine ait olan valilik konağına da ulaşmaya çalıştıklarını söyledi, Sevin, konağı en kısa zamanda günyüzüne çıkarıp insanlığa bütün haşmetiyle sunmak istediklerini sözlerine ekledi.

Ardından kazı alanını gezen Vali Muammer Muşmal, yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Ellerinden gelen her türlü desteği Harput'un kurtulması için vereceklerini vurgulayan Vali Muşmal, herkesin Harput'a sahip çıkmasını istedi.

Aralarında 4 profesör ve müze müdürünün de bulunduğu kazı ekibinde 40 kişi çalışıyor. Tarih ve arkeoloji bölümünden profesörlerin gözetiminde yürütülen kazılarda, geçici işçiler görev almakta. Kazı çalışmalarında Fırat Üniversitesi Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. M. Beşir Aşan, Prof. Dr. Veli Sevin, Prof. Dr. Necla Sevin, Elazığ Müzesi Müdürü Haydar Kalsın, öğrenciler ve işçiler bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious