Tarihi camilerimiz gazino ve striptiz kulübü yapılmış

  • Giriş : 25.01.2008 / 20:33:00

Türk Tarih Kurumu, 2003'te dünyaya yayılan Türk kültür varlıklarını tespit çalışması başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Önemli mesafe kaydedilen "Türk Kültür Varlıkları Envanteri" çalışmasında, yürek burkan sonuçlara ulaşıldı. Ata yadigarı camilerimizin bazıları gazino ve striptiz kulübü yapılmış. Türbeler yıkılmış. Türk eserlerinin önemli bölümü harap olmuş.

İmparatorluğun çöküşüyle birlikte nüfusunun bir bölümünü sınırları dışında bırakmak zorunda kalan Türkiye, dışarıda kalan kültür varlıklarına da sahip çıkamadı. Türk medeniyetini simgeleyen birçok kültür varlığı çeşitli ülkelerde perişan bir şekilde kaderine terk edildi. Striptiz kulübü yapılan camiler, yıkılan kaleler yürek yakarken, Türk Tarihi Kurumu bilinmeyen binlerce Türk varlığını bir envanter haline getirme projesinde sona yaklaştı.

YUNANİSTAN İZİN VERMEDİ

Ortaya çıkan sonuçlar, bir yandan Osmanlı Türk medeniyetinin ihtişamını, bir yandan da sınırlarımız dışında bıraktığımız kültür varlıklarımızın nasıl perişan bir halde olduğunu ortaya çıkardı. Avrupa'dan Orta Asya'ya, Afrika'dan Uzakdoğu'ya kadar çok geniş bir coğrafyada yer alan ülkelerin önemli bir bölümündeki çalışmalar tamamlandı. Bugüne kadar Türkiye'ye izin vermeyen tek ülke Yunanistan oldu. Yunanistan, 5 yıldır yapılan bütün başvurulara rağmen, Türkiye'den uzmanların tarihi ve kültürel varlıkları araştırmasına izin vermedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious