Tarihi eser kaçakçılarına darbe!

  • Giriş : 24.07.2006 / 00:00:00

Beşiktaş’ta değişik illerdeki camii, tekke ve vakıflardan çalınan Osmanlı ve Selçuklu dönemine ait çok sayıda tarihi eser ele geçirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, yaptığı istihbari çalışmalar neticesinde Beşiktaş’ta bir işyerine operasyon düzenledi. Mali polis anadolunun değişik illerinden vakıf, cami ve tekkelerden çalınan tarihi eserlerin Beşiktaş’taki bir işyerinden yurtdışına kaçırılacağı bilgisini aldı. H.E. isimli şahsın tarihi eserleri sakladığı yere 22 Temmuz 2006 günü operasyon düzenlendi.

Operasyon neticesinde 32 adet değişik ebatlarda çeşitli dönemlere ait seramik eser, 19 adet çeşitli dönemlere ait metal eser, 49 adet değişik ebatlarda hat levha eser, 4 adet değişik ebatlarda çeşitli dönemlere ait mermer eser, 2 adet tarihi ahşap kapı, 1 adet kabe örtüsü, 1 adet kumaş eser, 2 adet el yazması eser ele geçirildi.

Toplam 110 adet esere el koyan mali polis, işyerinin sahibi H.E.’yi 2683 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na muhalefet ve Vakıflara ait Çalınan Cami ve Tekke Esrelerini Alıp Satmak suçundan adliyeye sevketti.

Eserlerin yurtdışındaki müzayedelerde çok yüksek fiyatlara satıldığını belirten yetkililer, özellikle Kabe örtüsünün müzayedelerde büyük ilgi çektiğini ifade etti. H.E.’nin Anadolu’da kurduğu şebekeler vasıtasıyla Konya, İzmir, Bursa gibi illerden tarihi eserleri çaldırıp İstanbul’da depoladığı belirtilirken, H.E.’nin babasının da tarihi eser kaçakçılığından sabıkasının olduğu öğrenildi.

Çalıntı eserler arasında Konya ve Bursa’daki camilerden çalınan 2 adet ahşap geometrik motifli kapı ve Mekke’den getirildiği düşünülen el şeklinde alem dikkat çekti. Ele geçirilen hat eserlerinin ise Osmanlı döneminin çok önemli hattatlarına ait olduğu belirlendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious