Tarihi eseri uhu ile tutturmuşlar

  • Giriş : 08.07.2006 / 00:00:00

Uşak Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen Karun Hazineleri’nden “Kanatlı Deniz atı Broşu’’nun sahte olduğunun anlaşılmasından sonra müzede eser sayım devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kaybolan eserlerin tanzimi için Kültür ve Turizm Bakanlığı onayıyla görevlendirilen 6 kişilik inceleme komisyonun hazırladığı rapor, dava dosyasına eklendi.

Aralarında Uşak Müzesi’nin tutuklu Müdürü Kazım Akbıyıkoğlu’nun da bulunduğu arkeologlardan oluşan heyetin hazırladığı raporda, Metropolitan Müzesi gönderi ve Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi devir teslim listeleriyle Uşak Müzesi’ndeki envanter numaraları karşılaştırılıyor.

SAHTE BROŞ RAPORDA

Yapılan sayım sonrası Karun Hazinesi’nin en tanınmış parçalarından Kanatlı Denizatı Broşu’nun sahte olduğunun kesin olarak tespit edildiği ifade edildi. Hazinenin en önemli parçaları olan gümüş eserlerden bazılarına “alalede bir temizlik uygulandığının tespit edildiğinin’’ kaydedildiği raporda, şöyle denildi: “İnsan kulplu gümüş sürahiye işlem yapılmadığı halde bu nadide eserin bazı bölümlerinin kabaca uhu ile tutturulmuş olduğu tespit edilmiştir. Yüzeyinde ise eserin görünümünü bozan bazı akma izleri gözlenmektedir.’’

“SÜRAHİ ORİJİNAL”

Uşak Kültür ve Turizm Müdürü Şerif Arıtürk, “Yonca Ağızlı Gümüş Sürahi”nin orijinal hali ile Uşak Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmeye devam ettiğini ve herhangi bir sahteciliğin söz konusu olmadığını savundu. Tarihi sürahinin M.Ö. 7’nci yüzyıldan kalma olduğunu belirten Arıtürk şöyle devam etti: “Üç ay önce Kültür Bakanlığı tarafından gönderilen ekip, eserin üzerinde yapıştırıcı madde izlerine rastladı. Daha sonra görevlendirilen müfettiş, çok küçük bir nokta şeklindeki yapıştırıcı izini tespit ederek rapor hazırladı. Eserin sahte olduğunu iddia eden rapor, bu rapordur. Bakanlık’tan uzman bir arkeolog eseri üçüncü kez incelemeye aldı. Bulaşan yapıştırıcıyı temizledi. Eser üzerinde herhangi bir tahribat ya da tamirat söz konusu değildir. Geçtiğimiz yıllarda TBMM’de 81 ilin en önemli eserleri sergilenmişti. İşte o dönem, sergi salonunda Karun Hazineleri’nin de imitasyonları yapılarak sergilenmek istendi. Bu yapıştırıcının, imitasyonların hazırlanması ve örnek alınması çalışmaları esnasında bulaştığını düşünüyoruz.”

Sağlıksız depo koşulları

Komisyonun hazırladığı raporda Uşak Müzesi deposunun “son derece sağlıksız ve nemli bir ortam’’ olduğu, aydınlatması olmayan depoda tarihi eserlerin yanında inşaat malzemeleri gibi başka maddelerin de depolandığı kaydedildi. Depoya giren kömür dumanı nedeniyle bezemeli antik vazoların kurumla kaplandığının belirlendiği incelemede tüm eserlerin yeniden tasnif ve temizliğe tabi tutulmasının eserlerin sağlığı açısından büyük önem arz ettiği kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious