Tarihi eserler internette satılmış

Tarihi eserler internette satılmış.12095
  • Giriş : 13.03.2008 / 12:24:00

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'nda olan yoğun ilgi, bölgeden çıkarılan tarihî savaş eserlerinin internette açık arttırmayla satılmasına sebep oluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Şehitlikler bölgesi içindeki köylerde oturan vatandaşlar tarafından toprak altından çıkarılan savaştan kalma silah, bıçak, madalya, düğme, kurşun gibi birçok eserin müzelerde olması gerekirken internette satılması, Çanakkaleli rehberleri üzüyor.

Kendini Çanakkale şehitlerine ve şehitliklerine adayan, bugüne kadar topladığı yaklaşık 10 bin savaş eserinden oluşan koleksiyonunu açtığı müzelerde ücretsiz olarak gösteren Ahmet Uslu, savaş kalıntılarının internette satılmasına devletin dur demesi gerektiğini söylüyor. Bu konuda Eceabat İlçe Jandarma Komutanlığı'nın çalışma başlattığını ve, "Tarihî değerlerimize sahip çıkalım" sloganıyla afişler bastırarak tarihî milli park sınırları içindeki köylere astıklarını söyledi.

Afişlerde ayrıca, bundan sonra bulunan savaş eserlerini satanların 750 ile 100 bin YTL arasında idari para cezasına çarptırılacağının yazılı olduğunu kaydeden Uslu, duyurunun geç kaldığını, binlerce eserin Çanakkale dışına çıkarıldığını vurguladı. Orada bulunan eserlerin, yine orada sergilenirse anlam kazanacağını belirten, 1915 Çanakkale Savaşları Malzemeleri Galerisi sahibi ve tarih araştırmacısı Uslu, "Savaşlara ait materyallerin satışı, bugünden itibaren yasak. İnternette eserlerin açık arttırmayla normal bir eşya gibi satılması üzüntü verici. İnternet sitelerinin satış sözleşmelerinde, kanuna aykırı bir şeyin satılamayacağı yazılıdır ama bunun denetlemesini siteler kendileri yapmıyor. Sadece bir şikayet olursa, o malı satıştan kaldırıyorlar. Bugüne kadar birçok savaş malzemesini şikayet ederek kaldırttık. Her malzeme için yeni bir şikayet sözkonusu olamadığından satışlar devam ediyor." diyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious