Tarihi ev rüzgara dayanamadı

Tarihi ev rüzgara dayanamadı.14824
  • Giriş : 23.03.2008 / 11:49:00

Tekirdağ'da bakımsızlıktan dolayı yıkılmaya yüz tutan tarihi bir ev rüzgara dayanamadı. Hiçbir güvenlik önleminin alınmadığı sokakta kimseciklerin olmaması faciayı önledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Edinilen bilgiye göre Çiftlikönü Mahallesi Vakıfavlu Sokak'ta bulunan ahşap bir ev rüzgardan yıkıldı. Ön bölümü sokağa yıkılan bina kısa süreli paniğin yaşanmasına neden oldu. Sokakta binanın yıkıldığı anda kimsenin olmaması olası bir faciayı önledi. Facianın eşiğinden dönüldüğünü kaydeden esnaf, kısa süre önce Tekirdağ Valiliği'ne ve Belediye Başkanlığı'na dilekçe toplayarak bu binanın yıkılmasını istediklerini kaydetti. Binanın aylar önceden yıkılacağının belli olduğunu belirten vatandaşlar belediyenin hiçbir önlem almadığını dile getirdi. Sokaktan günde onlarca insanın geçtiğini aktaran vatandaşlar, binanın yıkılmasından hemen önce insanların oradan geçtiği bilgisini verdi. Vatandaşların bu tür binanın insanlara zarar vermemesi için yıkılması gerektiğini kaydetti.

Tekirdağ'da yaklaşık 300 civarında bulunan tescilli tarihi ahşap binalar, bürokratik engeller, nedeni bilinmeyen yangınlar ve doğa koşulları nedeniyle bir bir yok olurken, yıkılmaya yüz tutmuş ahşap evler de hiçbir önlem alınmamasından dolayı çevre için tehlike saçıyor. Tarihi ahşap binaların restorasyon ve diğer bakım çalışmalarının önündeki en büyük engelin tarihi eser konumunda olmasından dolayı herhangi bir işlem yapılamaması olduğu bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious