Tarihi gemiyle gezecekler

  • Giriş : 06.09.2006 / 00:00:00

İngiltere'den 25 İngiliz turist, 91 yıl önce atalarının savaş gemileriyle çıkartma yaptıkları yerleri "Halas 71" adlı tarihi gemiyle gezecekler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İngiltere'den Çanakkale'ye gelen 25 İngiliz turist, 91 yıl önce atalarının savaş gemileriyle çıkartma yaptıkları yerleri "Halas 71" adlı tarihi gemiyle gezecekler.
Aralarında emekli subaylarla işadamlarının da bulunduğu İngiliz turist kafilesi, Gelibolu Yarımadası'nı gezdikten sonra yine tarihi gemiyle 3 gün sürecek Türkiye turuna çıkacak. İngiltere'den uçakla İstanbul'a gelen, daha sonra kara yoluyla Çanakkale'ye geçen turistler, burada Anzak Koyu ile İngiliz mezar ve anıtlarını gezdiler. Daha sonra Eceabat İskelesi açığında demir atıp bekleyen 1914 yılı yapımı "Halas 71" adlı tarihi gemiye binen İngilizler, geceyi Morto Koyu'nda geçirdikten sonra güneşin doğuşu ile birlikte Anzak Koyu'nu denizden gördükten sonra aynı günün akşamı Çanakkale'den ayrılacaklar.

Turistleri İstanbul'a götürecek olan tarihi gemi, uzun yıllar şehir hatları vapuru olarak hizmet ettikten sonra gerçekleştirilen restorasyonla özel geziler için hizmet veremeye başlamış. Özel bir kişi tarafından işletilen gemi, 588 grostonluk, 49 metre uzunluğunda ve 7.9 metre genişliğe sahip.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious