Tarihi İsrail-Filistin barış görüşmesine Türkiye'de davetli

Tarihi İsrail-Filistin barış görüşmesine Türkiye'de davetli.15404
  • Giriş : 21.11.2007 / 08:05:00

ABD Dışişleri Bakanlığı, Annapolis'te yapılması planlanan görüşmelerin tarihini 27 Kasım Salı açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, davet edilen bir dizi ülkenin arasında Türkiye'nin de adı yer aldı.
Annapolis Zirvesi ile, 7 yıldan fazla bir süreden sonra ilk kez İsrail ile Filistin arasında ciddi barış görüşmelerine start verilmiş olacak. Zirveye, 40'ın üzerinde ülke davet edilirken, katılımcı listesinin daha da genişletilebileceği belirtiliyor.

Annapolis'te ayrıca BM, IMF ve Dünya Bankası'ndan yetkililerin de bulunması bekleniyor. ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın, zirveden 1 gün önce, 26 Kasım Pazartesi gecesi, katılımcılara başkent Washington'da bir yemek vermesi öngörülüyor. Katılımcılar, 27 Kasım'da ise zirve için Washington'a 1 saat uzaklıktaki Annapolis'e gidecek.
ABD Başkanı George W. Bush'un, zirvenin açılışında bir konuşma yapması bekleniyor. İsrail Başbakanı Ehud Olmert ve Filistin lideri Mahmud Abbas arasında başlatılacak barış görüşmelerini, Annapolis'teki Donanma Akademisi'nde resmen ağırlayan Amerikalı isim ise, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice olacak.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Yakındoğu işlerinden sorumlu yardımcısı David Welch, ABD Başkanı Bush'un, zirveden 1 gece önce verilecek yemekte de konuşma yapmasının beklendiğini kaydetti. Washington'da gazetecilere zirveyle ilgili bilgi verirken, ana amacın, İsrail için daha geniş güvenlik sağlanması ve bir Filistin devletinin kurulması olduğunu belirten Welch, ABD'nin, davetiye gönderdiği ülkelerden olumlu yanıt geleceği konusunda “umutlu” olduğunu dile getirdi. ABD Başkanı Bush, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Suudi Kralı Abdullah ile telefonda görüşerek, bu ülkelerin zirvede temsil edilmesini istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious