Tarihi mekanları koşarak gezecek

Tarihi mekanları koşarak gezecek.9730
  • Giriş : 18.04.2009 / 11:56:00

Osmangazi'yi Anma ve Fetih Şenlikleri kapsamında bu yıl dördüncüsü düzenlenen Tarihi Kent Koşusu'na vatandaşlar büyük ilgi gösteriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Tarihi mekanların bulunduğu güzergahlarda düzenlenen ''4. Uluslararası Osman Gazi Tarihi Kent Koşusu'' yarın yapılacak.

Yarışlar bu sene '21 kilometre uzunluğundaki yarı marathon ve 4 kilometre uzunluğundaki halk koşusu olmak üzere iki ayrı kategoride gerçekleşecek. Osmangazi Belediye Spor Kulübü Başkan Vekili Abdullah Karadağ, daha önce 12 Nisan'da yapılması planlanan koşunun yerel seçimler nedeniyle hazırlık çalışmalarında yaşanabilecek aksaklıklar düşünülerek 19 Nisan Pazar günü saat 10.00'da Saltanat Kapı'dan başlayacağını söyledi. Koşunun Yeşil Cami ve Külliyesi Emir Sultan Yıldırım Külliyesi Kent Meydanı, Irgandı Köprüsü Hanlar Bölgesi Hisar Bölgesi Ördekli Hamamı Muradiye Külliyesi Atatürk Köşkü Murat Hüdavendigar Külliyesi parkurlarının ardından Fetih Kapı'da son bulacağını anlatan Karadağ, koşudan bir gün önce yerli ve yabancı sporcuların katılımıyla ''mantı partisi'' düzenleyeceklerini kaydetti.

Katılımın yüksek olacağını düşündükleri Tarihi Kent Koşusu'nun Bursa'nın ve Türkiye'nin tanıtımına büyük katkısının olacağına inandıklarını dile getiren Osmangazi Belediye Spor Kulübü Başkan Vekili Abdullah Karadağ, ''Koşumuz Uluslararası Atletizm Federasyonu'nun takviminde resmi yarış statüsünde yer almaktadır. Bu oldukça önemli bir konu'' dedi.

Koşu çerçevesinde tarihi mekanları kapsayan güzergah üzerinde Bursa ve Türkiye'ye özgü temaların da canlandırılacağını anlatan Karadağlı ödül miktarında bir artış yapmayacaklarını bildirdi. Karadağlı geçen yıl yarış için çizilen güzergahı belirleyen mavi çizginin bu yıl da yapılacağını vurgulayarak ''Bu yıl güzergahta iki çizgi olacak. İlki profesyonel sporcuların koşacağı yarı maraton için diğeri de halk koşusunun güzergahını belirlemek için olacak. Her yıl daha da ünlenen koşumuzun başarıyla yapılabilmesi için tüm Bursalıların desteğine ihtiyacımız var'' diye konuştu.

Yarı maratonda bay-bayan birinciye 2 bin, ikinciye bin 500 ve üçüncüye bin dolar para ödülü verilecek. Masterler bay-bayan 7 kategoride ilk 3'e para ödülü verilecek. Nijerya, Kenya, Fas, Gürcistan, Moldovya, Bulgaristan ve Türk milli atletler yarışmaya katılacak.

Öte yandan geçen yıl 21 kilometrelik Yarı Maraton koşusunda bayanlar dalında birinciliği; 1 saat 17 dakika 42 saniye ile Romanya'dan Camelıa Alına Gherasım almıştı. Bayanlarda ikincilik Etiyopya'dan Amane Gobena Gemeda, üçüncülüğü de Moldovya'dan Natalıa Cherches kazandı. Yarı Maraton koşusunda erkekler dalında birinciliği, 1 saat 5 dakika 59 saniye ile Etiyopyalı atlet Tılahun Regassa Dabe aldı. İkinciliği Selim Bayrak'ın kazandığı koşunun üçüncülüğünü de yine Etiyopya'dan Gebo Bursa Gameda kazanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*