Tarihi okul cayır cayır yandı

Tarihi okul cayır cayır yandı.9378
  • Giriş : 30.05.2009 / 08:45:00

Cahit Sıtkı Tarancı, Cem Karaca, Tarık Akan, Neriman Köksal gibi ünlü isimlerin eğitim gördüğü tarihi Bakırköy İlköğretim okulu, alev alev yandı. Yangının tinercilerin çıkarıldığı iddia edildiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Okulun eski öğretmenlerinden Nebahat Önen, yangını gözyaşları içinde izledi. Yangın sonrası tarihi bina harabeye döndü.

Alınan bilgiye göre olay, Yeni Mahalle İstanbul Caddesi Mektep Arkası Sokak'ta bulunan tarihi ve metruk Bakırköy İlköğretim Okulu'nda meydana geldi. İddialara göre önlem alınmadığından dolayı içinde tinercilerin yaşadığı tarihi okulun 4. katında yangın çıktı. Alevler kısa sürede bütün binayı sardı. Olay yerine Bakırköy, Zeytinburnu, Şişli, Bayrampaşa, Bahçelievler'den çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi. Yaklaşık bir saatlik söndürme çalışmalarının ardından alevler kontrol altına alınabildi. Yangın nedeniyle çevredeki vatandaşlar da büyük korku ve panik yaşadı. Binanın çökme tehlikesine karşılık polis ekipleri okulun çevresindeki sokakları trafiğe kapatarak önlem aldı.

BAKIRKÖY KAYMAKAMI: ESAS SORUMLU, ANITLAR KURULU

Bakırköy Kaymakamı Dursun Ali Şahin ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ata Özer, olay yerine gelerek incelemelerde bulundu. Yangının tinerciler tarafından çıkarılmış olabileceğini söyleyen Kaymakam Şahin, "Okulun kapısına kaynak yaptırdık. Ne kadar önlem alınırsa alınsın yine de geliyorlar." diye konuştu. Anıtlar Kurulu'nu eleştiren Kaymakam Şahin, "Esas sorumlu Anıtlar Kurulu. Esas cezayı hak eden onlar. 4-5 yıldır birçok proje sunmamıza rağmen hala bir netice alamadık. Es son yangın merdiveni konusunu görüşecektik, bina bu hale geldi." ifadelerini kullandı.

İl Milli Eğitim Müdürü Ata Özer ise binanın 2003'ten bu yana metruk halde olduğunu belirtti. Okulda deprem dolayısıyla güçlendirme çalışması yapıldığını ifade eden Özer, "Yangını üst kattan başlaması düşündürücü. Demek ki içeride kalan birileri vardı." şeklinde konuştu.

TARİHİ OKULUN ESKİ ÖĞRETMENİ YANGINI GÖZYAŞLARI İÇİNDE İZLEDİ

Alev alev yanan tarihi okulun eski öğretmeni Nebahat Önen, yangını gözyaşları içinde izledi. "Benim evladım gitti" diyen Önen, "20 yıl çalıştım bu okulda. Ne söyleyebilirim ki, içim yandı sanki" ifadesini kullandı.

BİRÇOK ÜNLÜ İSİM TARİHİ OKULDA ÖĞRENİM GÖRMÜŞ

Bakırköy Kaymakamı Şahin okulun yaklaşık 140 yıllık bir tarihi olduğunu söyledi. Şahin, Şair Cahit Sıtkı Tarancı'nın da bu okulda okuduğunu söyledi. Çevredeki vatandaşlar, Cem Karaca, Tarık Akan, Şener Şen, Adile Naşit, Neriman Köksal gibi ünlü isimlerin tarihi okulda öğrenim gördüğünü söyledi.

Öte yandan bazı vatandaşlar, Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen'i okul için önlem almamakla eleştirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*