Tarihi olayların heavy metalcesi

Tarihi olayların heavy metalcesi.20216
  • Giriş : 19.04.2008 / 20:58:00

Başkentli bazı heavy metal grupları, Büyük Önder Atatürk, Çanakkale ve Gelibolu savaşları gibi Türk tarihinin önemli kişi ya da olayları için besteledikleri şarkılarla dikkati çekiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dünyada 1960'lı yıllardan itibaren tanınmaya başlanan, içeriğinde toplumsal ve ahlaki değerlere karşı unsurlar barındırmakla eleştirilen heavy metal müziğini başkentte yaygınlaştırmaya çalışan bazı müzik grupları, Türk tarihinin destanlarını şarkılarında konu ediniyor.

Türk tarihinin önemli zaferlerinden "Gelibolu Savaşları"nı notalara dökerek ilgi toplayan gruplardan biri "Crossfire". Uğur Bülent Aksoy (bas gitar/vokal), Cem Saydam (gitar), Kaya Sevinç (gitar) ve Kemal Sözer'den (davul) kurulu grup üyeleri 2002 yılında besteledikleri "Gelibolu" isimli İngilizce şarkıyla beğeni kazandı.

Aksoy, şarkının bestelenmesi konusunda, Gelibolu'ya gidildiğinde "oradaki ruhu hissetmemenin imkansız bir şey olduğunu" belirterek, "Yerden çıkıyor o duygular. Hangi siyasi açıdan bakarsanız bakın. Aklı başında her insan böyle şeyler hisseder" diye konuştu.

Gelibolu Savaşlarının tekrar tekrar anlatılması gerektiğini kaydeden Aksoy, "Sonuçta 500 bin kişi öldü, kalan kaldı. Bizim de yedi nesil anlatacağımız bir destanımız oldu ki bence Türk milleti adına çok önemli bir şeydir bu" dedi.

Aksoy, ulusal değerlere sahip çıkmanın "insanın kendisine saygısıyla başladığını" da söyledi.

"Kaybedilen değerlerimizi toplamalıyız"

Başkentli bir diğer haevy metal grubu "Arcane" de Türk tarihindeki zaferler üzerine beste yapan gruplardan.

Kurulduğu 2004 yılından sonra bazı üyeleri değişen grup günümüzde Cihan Manay (gitar), Murat Öztürk (gitar), Kaan Dirgin (bas gitar), Koray Elifer (vokal) ve Sercan Uzunkavak (davul) ile çalışmalarını sürdürüyor. "Arcane" için, grubun kurulduğu yıl bestelenen ve Çanakkale Savaşı'nı anlatıldığı "Respond" şarkısı özel bir yere sahip.

Grup üyelerinden Murat Öztürk, rock müziğinde "isyan unsuru" bulunduğunun hatırlatılması üzerine, "Bir nevi toplumun kaybedilmiş değerlerini birleştirmek için isyan ki bu biraz daha sert bir şey geliyor bize.

Taban olarak politik bir grup olduğumuz söylenebilir. Politiğiz... Çünkü birçok değerimizi kaybettik. Türk olarak değerimizi kaybediyoruz. Bunu bir şekilde toplamamız lazım. Kendimizce, beş kişi, bunun için bağırıp duruyoruz" dedi.

Grubun üyesi Cihan Manay ise şarkıya ilişkin bir soru üzerine, "Orada işlenen şey savaşta yaşananlar, atalarımızın o konuda yaptıkları, bir dizesinde Mustafa Kemal'in izinden gidenler. Grubun genel yapısı içerisinde karşı koyuş var.

Sadece metalcinin sorunu değil

Malum, durum belli... Sosyolojik durumlar, psikolojik durumlar... Herkes sıkıştırılmış durumda. Onun için değerlerimizi gözden geçirip bir karşı koyuşta bulunmak zorundayız. Bu sadece metalcinin sorunu değil, bu bütün ülkenin sorunu" diye konuştu.

Şarkının sözlerini yazan Kaan Dirgin ise şarkının Gelibolu'ya gittikleri sırada oluştuğunu belirterek, "Aslında şarkı kendi kendisini yazdı. Çanakkale üzerine konuşmak başka, orayı gidip görmek ise bambaşka bir şey" dedi.

Şarkının sözlerinin İngilizce belirten Dirgin, Türkçe yazmak istediğini de söyledi.

"Kendimizi borçlu hissettik"

Rhada Mantys'nin bu yıl bestelenen şarkısı "In Endless Wars" Atatürk'e ithaf edilmiş.

Bora Gürçay (gitar/vokal), Engin Böke (gitar), Anıl Ertuğrul (basgitar) ve Umut Küçüker'den (davul) kurulu grup, 2002 yılında Bora Gürçay ve Umut Küçüker tarafından kuruldu.

Şarkı hakkında konuşan Bora Gürçay, kendilerini Büyük Önder Atatürk'e karşı borçlu hissettiklerini söyledi.

"Atatürk ilke ve inkılaplarının etkilerinin gittikçe azaltılmaya çalışıldığını" öne süren Gürçay, "Türküler yapılıyor, marşlar yapılıyor. Bizim camiamızın da dinleyebileceği gerçekten bir şeyler olsun dedik. Sonuçta böyle bir şey çıktı ortaya" diye konuştu.

Atatürk, bitmeyen savaşları bitiren kişi

Gürçay, Atatürk'ten "bitmeyen savaşları bitiren kişi" olarak söz edilen ve son bölümünde Atatürk'ün 10. Yıl Nutku'ndaki "Asla şüphem yoktur ki, Türklüğün unutulmuş büyük medeni vasfı ve büyük medeni kabiliyeti, bundan sonraki inkişafı ile, atinin yüksek medeniyet ufkundan yeni bir güneş gibi doğacaktır" ifadelerinin yer aldığı şarkı hakkında şunları söyledi:

"Şarkının son bölümünde Atatürk ile ilgili şunu diyoruz: Bütün bu bitmeyen savaşları bitiren kişi. Bitmeyen savaştan kastımız şu aslında Kurtuluş Savaşı'nın bitmesi. İngilizler, Anzaklar 'Kurtuluş Savaşı bitti' dediği anda şu olacaktı: Kendi sistemini kurmuş olacaklardı...

Ama bu savaşı onlar değil, Atatürk bitirdi ki bizim lehimize biten bir savaş oldu. Kendi topraklarımızı koruyabildik ve Atatürk hakkında şunu diyebildik: Bitmeyen bu savaşı bitirebilen kişi."

Grubun gitaristi Engin Böke ise şarkının neden İngilizce yazıldığına ilişkin bir soru üzerine, İngilizce yazmalarındaki amaçlarının, "Türkiye'den çok yurt dışında dinlenmesi ve dünyadaki diğer insanlara mesaj vermek" olduğunu kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious