Tarihi tekel binası Enstitü olacak

Tarihi tekel binası Enstitü olacak.9174
  • Giriş : 26.03.2008 / 21:10:00
  • Güncelleme : 26.03.2008 / 20:57:50

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Bakanlığın "Ulus Projesi" çerçevesinde birkaç önce restorasyon çalışmalarına başlanan tarihi Tekel binasının, "Yunus Emre Enstitüsü" olarak tahsis edileceğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yunanistan Milli Günü Resepsiyonu'na katılan Bakan Günay, burada yaptığı açıklamada, tarihi Tekel binasının, Türk dilinin yaygınlaştırılması amacıyla "Yunus Emre Enstitüsü" olarak tahsis edileceğini söyledi. Türkçe'nin çok yaygın bir alanda konuşulduğunu ifade eden Günay, "Türkçe'yi geliştirecek, daha evrensel bir dil haline getirecek bir çalışmaya ihtiyacımız vardı. Bu enstitü Türkçe'yi öğretmek, yayınları geliştirmek ve bilgi birikimini yaygınlaştırma amacının yanı sıra başka ülkelerde kültür etkinlikleri yapma amacını da taşıyacak" dedi.

Günay, Yunus Emre Enstitüsü çerçevesinde ayrıca Almanya'da, Fransa'da, Rusya'da ve daha birçok ülkede "Yunus Emre Kültür Evi" açılacağını da dile getirdi. Başka ülkelerden edindiği deneyimle, bu tür dil merkezlerinin çok fahri ve prestijli alanlarda olduğunu dile getiren Günay, böyle bir enstitünün Bakanlığın iki odasına sıkıştırılmasının doğru olmayacağını bu nedenle Ankara'nın fahri mekanı içinde, prestijli bir binayı enstitüye tahsis etmeyi düşündüklerini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious