Tarihi tren Bursa'ya getirildi

Tarihi tren Bursa'ya getirildi.11598
  • Giriş : 12.05.2006 / 00:00:00

Bursa'da, uzun yıllar hizmet veren tarihi Mudanya treni, eski Merinos istasyonuna sergilenmek üzere getirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sultan II. Abdülhamid Han devrinde Bursa-Mudanya arasına 1874 yılında inşa edilen demiryolunda senelerce hizmet veren tarihi kara tren, seneler sonra Bursalılarla tekrar buluştu. Osmangazi Belediyesi'nin tarihi Merinos istasyonunu restore etmesinin ardından, buharla çalışan kara tren bugün Bursa'ya getirtildi.

Bir süre Fransız firması tarafından işletilen Mudanya treni, Mudanya-Bursa arasında uzun yıllar ulaşımı sağladığı gibi, Bursa'da üretilen malların başta Avrupa olmak üzere başka bölgelere aktarılmasında da önemli rol oynamıştı. Bursa ve yöresinin tanınmasında oldukça etkili olan demiryolu 10 Temmuz 1953 yılında işletmeden kaldırılırken, raylar bir bir sökülüp satıldı. Bugün sadece cadde ismi ile anılır hale gelen Merinos istasyonu, uzun yıllar metruk vaziyette kaldı. Tren istasyonunu hazineden devralan Osmangazi Belediyesi ve Çekül Vakfı, ortaklaşa gerçekleştirdikleri projeyle, tarihi istasyon binasını restore etti. İstasyon binası, nikah sarayı ve sosyal tesis olarak hizmete sokuldu.

Uzun süredir beklenen meşhur kara tren de, Devlet Demir Yolları'nın Manisa'daki deposundan alınarak, Bursa'ya getirildi. Bir TIR'a yüklenen lokomotif, vatandaşların meraklı bakışları arasında istasyona getirildi. Tren, vinçle istasyondaki raylara konuldu. Lokomotifle beraber bir vagonun da kafeterya olarak düzenleneceği belirtildi.

Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe, yıllar önce Bursalılara hizmet eden Mudanya trenini yeniden Bursalılarla buluşturmaktan sevinç duyduklarını belirterek, "Merinos istasyonu artık gerçek bir istasyon görünümü kazandı. Bursalılara bu kara trenle nostalji yaşatacağız. Eski günleri hatırlayacaklar" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious