Tarihi ziyarete karşılıklı jest

  • Giriş : 29.11.2006 / 00:00:00

Aylardır konuşulan Papa'nın Türkiye ziyareti dün başladı. Erdoğan'ın, Türk protokolünde benzeri görülmeyen bir jestle Papa'yı uçağın merdivenlerinde karşıladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Katolik dünyasının ruhani lideri Papa 16. Benedikt'in Türkiye ziyareti, karşılıklı jestlerle başladı. Riga'daki NATO Zirvesi dolayısıyla Papa'yla görüşemeyeceğini açıklayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısının hemen ardından geldiği Esenboğa Havaalanı'da Türk protokolünde benzeri görülmeyen bir jestle Papa'yı uçağın merdivenlerinde karşıladı. Grup toplantısındaki konuşmasında Papa'nın ziyaretine yönelik protesto girişimlerini eleştiren Erdoğan, Papa’ya millete ve ülkeye yaraşan bir konukseverlik göstereceklerini belirterek, "Bazı grupların olayı spekülatif gayretlerle siyasi ranta dönüştürme gayretleri boştur" dedi.

AVRUPA BİRLİĞİ DESTEĞİ

Daha sonra Esenboğa Havaalanı'na giden Erdoğan, Cumhurbaşkanı Sezer'in davetlisi olarak Türkiye'ye gelen Papa'yı uçağın kapısında karşıladı. Başbakan’ın bu davranışı Vatikan kaynaklarınca diplomatik bir jest olarak değerlendirildi. Haberi yabancı ajanslar, son dakika haberi olarak geçti. Papa’nın geleneksel pelerin yerine, beyaz bir palto giymesi dikkat çekti. Yabancı kaynaklar bunu da Papa'nın bir jesti olarak değerlendirdi. Daha sonra ikili havalimanı VIP salonunda basına kapalı bir görüşme yaptı. Görüşmenin ardından basının karşısına çıkan Erdoğan, 'Papa'nın, nüfusunun çoğu Müslüman olan, demokratik, laik, sosyal hukuk devleti Türkiye'ye ziyaretini hem zamanlı, hem önemli bulduklarını' belirtti. Ziyaretin dünyaya barış ve hoşgörü mesajı verilmesi açısından son derece önemli olduğunu kaydeden Başbakan, Papa'nın Türkiye'nin eşbaşkanlığını yürüttüğü Medeniyetler İttifakı Projesi'ne destek verdiğini ifade etti. Görüşmede Papa'nın İslam'a yönelik 'olumlu ifadeler' kullandığını kaydeden Erdoğan, ayrıca, Papa'ya "AB yolunda desteklerinizi rica ederiz" dediğini, Papa'nın da buna karşılık olarak, "Biz siyasi değiliz. Ama Türkiye'nin AB üyeliğini bizler de arzu ederiz" ifadesini kullandığını söyledi.

HAYDİ BİRLİKTE ÇALIŞALIM

Başbakan Erdoğan'la havaalanında görüşen Papa 16. Benedikt, çoğunluğu Müslüman olan Türkiye’ye gelişinin hemen ardından yaptığı konuşmada, "Gerçekten buraya gelmek istiyordum çünkü Türkiye dinler arası bir köprü oldu. Türkiye demokratik bir İslam ülkesi ve bir köprü görevi görüyor. Papa olduğumdan beri Türkiye’ye gelmek istiyorum çünkü bu kültürü seviyorum. Kültürlerarası dayanışmayı tekrarlamak istiyorum" dedi. AP'nin verdiği habere göre Roma’dan Ankara’ya gelirken uçakta konuşan Papa şunları söyledi: "Tarihteki bu zor anı yaşarken hepimiz aynı sorumluluğu hissediyoruz. Haydi birlikte çalışalım." Bu arada tarihi görüşmede Erdoğan, Papa'ya ibrik ve işlemeli porselen tabak armağan etti. Papa da Erdoğan'a mozaikten yapılma bir tablo ile Vatikan'ın Türkiye ziyareti için özel yaptırttığı bir madalyon hediye etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious