Tarihin en büyük banka satışı

  • Giriş : 23.04.2007 / 00:00:00

İngiltere merkezli Barclays bankası Hollandalı rakibi ABN AMRO bankasını yaklaşık 67 milyar avroya (91,2 milyar dolar) satın almayı kabul etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Her iki bankadan yapılan açıklamada, tarihteki en büyük banka satın alması olan anlaşmayla oluşacak yeni bankanın Barclays adını koruyacağı ve başkanlığı ile üst yöneticiliğini halen Barclays'da bu konumlarda bulunan Bob Diamond ile John Varley'in üstleneceği bildirildi. ABN'nin Yönetim Kurulu Başkanı Arthur Martinez de birleşmeden sonra aynı görevi sürdürecek.

İngiliz bankası, ABN'yi satın alırken, bu bankanın ABD'de sahip olduğu LaSalle bankasını Banc of Amerika'ya satmayı da kararlaştırdı. Banc of America, LaSalle için 21 milyar dolar ödeyecek.

Satın almadan zararlı çıkan taraf ise banka çalışanları olacak. Birleşmeden sonra her iki bankanın toplam iş gücünde 23,600 kişilik bir kesintiye gidilebileceği bildiriliyor.Varılan anlaşmaya rağmen, ABN için son anda alternatif teklifler gelebileceği kaydediliyor.

Hollanda bankası ile ilgilendiklerini bildiren Britanya'nın Royal Bank of Scotland (RBS), İspanya'nın Santander ve Hollanda-Belçika grubu Fortis'in ABN yönetimiyle görüşecekleri belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious