Tarihte bugün: 13 Temmuz

Tarihte bugün: 13 Temmuz.23005
  • Giriş : 12.07.2008 / 16:58:00

İlk FIFA Dünya Kupası (Jules Rimet Kupası) 1930 yılında Uruguay'da 13 Mayıs-30 Mayıs tarihleri arasında düzenlendi. Turnuvayı finalde Arjantin'i 4-2 ile yenen ev sahibi Uruguay şampiyon olarak tamamlamıştır.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İlk Dünya Kupası'na 13 ülke katılmıştır. Bu ülkeler hiçbir eleme maçı oynamadan FIFA tarafından davet edilenlerden turnuvayı katılmayı kabul eden 13 takımdır.

Bu turnuvayı organize etmeyi kabul eden Uruguay'a uzun sürecek yolculuk ve masraflar sebebiyle pek çok Avrupa ülkesi katılmayı kabul etmemiştir.

Buna rağmen Belçika, Fransa, Romanya ve Yugoslavya takımları 3 haftalık bir deniz yolculuğu ile Uruguay'a ulaşmışlardır.

Dünya Kupaları tarihinde ilk kırmızı kartı ise Peru ile Romanya arasında oynanan grup maçında Peru Milli Takımı'nın kaptanı Mario de las Casas gördü. Peru'nun rakibine 3-1 yenildiği maçta stadyumda sadece 300 seyirci vardı ve bu turnuva tarihinin en az seyircili maçı oldu.

Arjantin, Meksika'yı 6-3 yenerken, turnuvada 6 gole ulaşan ilk takım oldu. Arjantin'in golcüsü Guillermo Stabile 3 gol birden atarak hat-trick yapan ilk futbolcu unvanını elde etti.

Meksikalı Manuel Rosas ve Filipe Rosas Dünya Kupası oynayan ilk kardeşler olarak tarihe geçerken, Manuel Rosas, Dünya Kupalarında kendi kalesine gol atan ilk oyuncu oldu.

30 Temmuz 1930'da oynanan final maçında ev sahibi Uruguay 2-1 geri düşmesine rağmen ikinci yarı bulduğu üç golle Arjantin'i 4-2'lik skorla geçip şampiyonluğa ulaştı. Gol kralı ise attığı 8 golle Arjantin'den Guillermo Stabile oldu.Turnuvaya ev sahipliği yapmak için, İtalya, Macaristan, Hollanda, İspanya, İsveç ve Uruguay olmak üzere 6 ülke başvuruda bulunmuştu. Bu ülkeler arasında Uruguay çok uzak olmasına rağmen ev sahibi ülke olarak seçildi çünkü, katılımcı ülkelerin masraflarını karşılayacağını taahhüt etmişti.

Büyük Britanya'daki ülkeler finallere katılmadılar çünkü onlar o yıllarda FİFA'ya üye değillerdi ve Britanya ülkeleri 1950 yılına kadar bu organizasyonların hiçbirisine katılmadılar.

Başka neler oldu:

1793: Fransız Devrimi önderlerinden Jean-Paul Marat, muhalifi Charlotte Corday tarafından bıçaklanarak öldürüldü.
1846: Hicivleriyle ünlü Şair Eşref doğdu.
1878: Osmanlı Devleti ile Rusya, Almanya, Avusturya, Macaristan, İngiltere, Fransa arasında Berlin Anlaşması imzalandı.
1937: Fransa, Hatay'ın bağımsızlığını resmen ilan etti.
1941: İngiltere ile Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği karşılıklı yardım antlaşması imzaladı.
1943: Sovyetler Birliği, Kursk'ta yapılan tank savaşında Almanları bozguna uğrattı.
1949: Papa Pius, Komünist Parti'ye üye olanların aforoz edileceğini söyledi.
1959: 'Lüküs Hayat' operetinin yazarı Ekrem Reşit Rey 59 yaşında hayata veda etti.
1962: Güneydoğu sınırındaki köylerin 25 kilometre içeri çekilmesine karar verildi. Karara kaçakçılığın artması ve Irak'taki isyan neden gösterildi.
1976: Yumurtalık Savcısı Sefa Mutlu'yu öldürmekten sanık Yılmaz Güney, 19 yıl hapse mahkum edildi.
1985: Afrika'daki açlar için 'Live Aid' konseri düzenlendi.
1993: Diyarbakır Ergani'deki kazılarda bulunan 9 bin yıllık kumaş parçasının en eski kumaş kalıntısı olduğu açıklandı.
1994: Sinema ve tiyatro sanatçısı Ayfer Feray 66 yaşında yaşamını yitirdi.
1995: Isparta'nın Senirkent ilçesindeki sel felaketinde 74 kişi öldü.

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*