Tarihte en çok coverlanan 10 şarkı

Tarihte en çok coverlanan 10 şarkı.7766
  • Giriş : 09.12.2008 / 17:12:00

İngiliz grup Beatles'ın efsanevi şarkısı Yesterday'in 7 milyon kez coverlandığını biliyor muydunuz?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İste müzik tarihini en çok coverlanan şarkıları:

1. Eleanor Rigby (The Beatles): Joan Baez, Aretha Franklin ve daha bir çok isim tarafından tam 131 kez coverlandı.

2. Yesterday (The Beatles): Guinness Rekorlar Kitabı'na göre Beatles'ın unutulmaz şarkısı Yesterday 20. yüzyılda 7 milyon kez coverlandı. Esas versiyonu bir çok kez değiştirildi.

3. Cry Me a River (Julie London): Justin Timberlake'in popüler şarkısıyla karıştırmayın. Julie London'ın Cry Me a River şarkısı 1953 yılında Arthur Hamilton tarafından yazıldı. Blues Jazz tarzındaki şarkı Ella Fitzgerald, Ray Charles, Aerosmith gibi isimler tarafından farklı tarzlarda yorumlandı.

4. And I Love Her (The Beatles): Beatles'ın 3. albümlerinde yer alan bu parça Smokey Robinson, Bob Marley ve Barry Manilow gibi ünlü isimler tarafından yorumlandı.

5. (I Can't Get No) Satisfaction (The Rolling Stones): Kayıtlı 98 coverı bulunan parça Aretha Franklin, Jimi Hendrix, Cat Power ve Vanilla Ice gibi isimler tarafından yorumlandı.

6. Imagine(John Lennon): 2004 yılında Rolling Stone dergisi tarafından gelmiş geçmiş en iyi üçüncü şarkı seçilen Imagine neredeyse sonsuz sayıda isim tarafından coverlandı. Elton John, David Bowie, Diana Ross, Avril Lavigne ve Jack Johnson bunlardan sadece bazıları.

7. Summertime (Abbie Mitchell): Ella Fitzgerald ve Louis Armstrong tarafından bilinen en iyi uyarlaması yapıldı. Bu nedenle de hiçkimse parçanın orjinal halini hatırlamıyor. Ayrıca Sonny, Cher, Nina Simone ve REM parçaya cover yapan isimlerden.

8. Blackbird(The Beatles): Paul McCartney tarafından 1968 ilk baharında Amerika'da tırmanan ırkçılık olaylarından esinlenerek yazılan parça, Carly Simon ve Dave Grohl tarafından coverlandı.

9. Over the Rainbow (Judy Garland): Eva Cassidy ve Israel Kamakawiwo'ole tarafından yapılan coverları en başarılarından.

10. The Look of Love (Dusty Springfield): Dusty Springfield'den sonraki özgeçmişi gerçekten etkileyici. 1967 yapımı James Bond serisinden Casino Royale'in film müziği olarak kullanıldı. Daha sonraki yıllarda ise Nina Simone, Diana Krall ve Neil Diamond tarafından cover edildi.

GUNCEL

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*