Tarık Akan bu sözleri söyledi mi?

Tarık Akan bu sözleri söyledi mi?.12653
  • Giriş : 25.11.2008 / 13:45:00
  • Güncelleme : 25.11.2008 / 13:13:32

"Ergenekon sanıklarının hepsini canı gönülden kucaklıyor, destekliyorum, hepsinin yanındayım..."

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

“Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmak veya görevini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek” ve “Hükümete karşı halkı isyana tahrik” suçlamalarıyla yargılanan Ergenekon Terör Örgütü sanıklarına artist Tarık Akan'dan destek geldi.

Akan, “Ergenekon sözcülüğü” yapan İşçi Partisi'nin yayın organı Aydınlık dergisine verdiği mülakatta, Ergenekon sanıklarının “Hepsini canı gönülden kucaklıyor, destekliyorum, hepsinin yanındayım” dedi.

“Yırttım ben, Ergenekon'dan sıyırdım” diyen Tarık Akan, meşru hükümete karşı darbe çığlıklarının atıldığı Cumhuriyet mitinglerinin daha etkili bir şekilde organize edilmesi için yapılan toplantılara kendisinin de katılmak istediğini fakat iş yoğunluğu sebebi ile katılamadığını ve bu toplantılara katılan herkesin daha sonra Ergenekon davasından içeriye alındığını iddia etti.

Ergenekon Terör Örgütü'nün deşifre edilmesi gerektiğini belirten aydınlara da tepki gösteren Tarık Akan, Murat Belge, Ertuğrul Kürkçü, Oral Çalışlar'ı eleştirerek, “Bu arkadaşları tarih yargılayacak. Herkes düşüncelerini söylemekte özgürdür. Ancak tarih her şeyi net olarak ortaya koyacaktır. Yeter ki bu arkadaşlar tarih onlara gerçekleri gösterdiği zaman yanlışlarını kabul etsinler” dedi.

ERGENEKON DAVASI CUMHURİYET MİTİNGLERİNİ ENGELLEMEK İÇİN AÇILDI

Tarık Akan, Ergenekon Terör Örgütü aleyhine açılan davanın Cumhuriyet mitinglerini engelleme amacı taşıdığını iddia etti. Tarık Akan, “Ergenekon, Cumhuriyet mitinglerinin yapılmaması için konulan bir engeldir” dedi.

Tarık Akan'ın İşçi Partisi'nin yayın organı Aydınlık dergisine verdiği röportaj:

AYDINLIK: Ergenekon davasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

TARIK AKAN: Ergenekon Cumhuriyet mitinglerinin yapılmaması için konulan bir engeldir. Cumhuriyet mitingleri valilikten izin alınarak yapılan yasal mitinglerdir. Korsan mitingler değil. Bu mitinglerde her türlü düşünceden insan vardır. Bu mitinglerin çok büyük etkisi olduğu için korktular.(…)

AYDINLIK: Murat Belge, Ertuğrul Kürkçü, Oral Çalışlar gibi kimi yazarlar, solun bu davaya destek vermesi gerektiğini savunuyor. Sol burada tutumunu neye göre belirleyecek?

TARIK AKAN: Bu arkadaşları tarih yargılayacak. Herkes düşüncesini söylemekte özgürdür ancak tarih her şeyi net olarak ortaya koyacaktır. Yeter ki bu arkadaşlar tarih onlara gerçekleri gösterdiği zaman yanlışlarını kabul etsinler.

AYDINLIK: Bu tertiple tutuklanarak Silivri cezaevinde yargılanan yurtsever aydınlara bir mesajınız var mı?

TARIK AKAN: Hepsini canı gönülden kucaklıyor destekliyorum, hepsinin yanındayım.

VAKİT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*