Tarık Aziz bugün mahkemeye çıkıyor

Tarık Aziz bugün mahkemeye çıkıyor.9759
  • Giriş : 29.04.2008 / 12:33:00

Eski Irak Başbakan Yardımcısı Tarık Aziz, 1992 yılında onlarca tüccarın idam edilmesiyle ilgili olarak bugün mahkemeye çıkıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ABD'nin Irak'ı işgal etmesinden sonra 2003 yılının nisan ayında teslim olan 72 yaşındaki Aziz, ilk kez yargılanacak.

Saddam Hüseyin döneminin tanınmış yüzü Aziz, Kuveyt işgalinden sonra 1990'lı yıllarda BM'nin ambargosu altında ezilen ülkesinde, önemli malların fiyatını artırmakla suçlanan tüccarların idam edilmesinde sorumluluğu bulunduğu gerekçesiyle ifade verecek.

Aziz'in avukatları, müvekkilleriyle ilgili suçlamaların temelsiz olduğunu iddia ediyor.

Avukatlardan Bedia Arif, suçlamaların geçerliliği olmadığını, savcılığın sadece idamları onaylayan Devrim Komuta Konseyi'nin üyesi olması dolayısıyla Aziz'i suçladığını savundu.

Saddam Hüseyin'in politbürosu Devrim Komuta Konseyi'nin tek Hıristiyan üyesi olan Aziz, Dışişleri Bakanlığı yaptığı Körfez Savaşı sırasında kusursuz İngilizcesi, sinirlerine hakimiyeti ve müzakere yeteneğiyle diplomaside yıldız olmuştu.

Irak'taki en büyük Hıristiyan zümre Keldanilerden olan Tarık Aziz ile birlikte Irak Yüksek Mahkemesi'nde 7 sanık daha yargılanacak.

Mahkeme sözcüsü Arif Şahin, sanıklar arasında Saddam Hüseyin'in üvey kardeşleri olan dönemin İçişleri Bakanı Vatban İbrahim El Hasan ve üst düzey güvenlik yetkilisi Sebavi İbrahim El Hasan'ın da bulunduğunu ifade etti.

Mahkemede, eski Ticaret Bakanı ile Merkez Bankası Başkanı da yargılanacak.

Sanıklardan "Kimyasal Ali" lakaplı Saddam Hüseyin'in kuzeni Ali Hasan El Mecid 1980'lerde binlerce Kürt'ün öldürülmesi dolayısıyla açılan "Enfal" davasında haziran ayında ölüm cezasına çarptırılmıştı.

Irak Yüksek Mahkemesi, Saddam Hüseyin döneminin yöneticilerini yargılamak üzere kurulmuştu.

Saddam Hüseyin, 1982 yılında bir suikast girişiminden sonra 148 Şii erkeğin öldürülmesinden sorumlu bulunarak, insanlığa karşı suç işlediği gerekçesiyle 2006 yılının aralık ayında idam edilmişti.

Hastalığını bahane eden Tarık Aziz, eski yöneticilerin duruşmalarına sadece tanık olarak katılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious