Tarık Aziz'in yargılanmasına başlandı

Tarık Aziz'in yargılanmasına başlandı.9759
  • Giriş : 29.04.2008 / 23:34:00

Eski Irak Başbakan Yardımcısı Tarık Aziz'in 1992 yılında onlarca tüccarın idam edilmesiyle ilgili olarak yargılanmasına bugün başlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Reuters muhabiri, kahverengi bir takım elbise giyen ve bastonla yürüyen Aziz'in, diğer 6 sanıkla beraber mahkeme salonuna girerken zayıf ve güçsüz göründüğünü bildirdi.

Sanıkların salona girmesinden sonra Irak Yüksek Mahkemesi hakimi Rauf Abdülrahman'ın duruşmayı başlattığı belirtildi.

Irak'taki en büyük Hıristiyan zümre Keldanilerden olan Tarık Aziz ile birlikte Irak Yüksek Mahkemesinde 7 sanık daha yargılanacak. 72 yaşındaki Aziz, suçlu bulunması halinde ölüm cezasına mahkum edilebilir.

Saddam Hüseyin döneminin tanınmış yüzü Aziz, Kuveyt işgalinden sonra 1990'lı yıllarda BM'nin ambargosu altında ezilen ülkesinde, önemli malların fiyatını artırmakla suçlanan tüccarların idam edilmesinde sorumluluğu bulunduğu gerekçesiyle ifade verecek.

Irak'taki Amerikan güçlerine 25 Nisan 2003 tarihinde teslim olan Tarık Aziz, Irak işgalinden sonra ABD'nin en çok arananlar listesinde 25 numaradaydı.

Sanıklardan "Kimyasal Ali" lakaplı Saddam Hüseyin'in kuzeni Ali Hasan El Mecid, 1980'lerde binlerce Kürtün öldürülmesi dolayısıyla açılan "Enfal" davasında haziran ayında ölüm cezasına çarptırılmıştı.

Irak Yüksek Mahkemesi, Saddam Hüseyin döneminin yöneticilerini yargılamak üzere kurulmuştu. Saddam Hüseyin, 1982 yılında bir suikast girişiminden sonra 148 Şii erkeğin öldürülmesinden sorumlu bulunarak, insanlığa karşı suç işlediği gerekçesiyle 2006 yılının aralık ayında idam edilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious