'Tarım arazisi imara açılamaz'

  • Giriş : 05.08.2006 / 00:00:00

CHP Şanlıurfa milletvekili Vedat Melik, birinci sınıf tarım arazilerinin imara açılmasını tasvip etmediklerini ve bunun hukuka aykırı olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Şanlıurfa'nın yüksek dağlarla çevrili bir yer olmadığını hatırlatan Melik, ilde konut alanı için çok yerin bulunduğunu vurguladı. Tarım arazilerin her ne sebeple olursa olsun imara açılmaması gerektiğini ifade eden Melik, "İsrail toprak için Lübnan'a giriyor, biz elimizdeki toprağı imara açıyoruz" dedi.

İl Genel Meclisi'nin Konuklu Beldesi'nin imara açılması yönünde karar aldığını öne sürerek, kararın yeniden gözden geçirilmesini isteyen Melik, "Şanlıurfa'nın en önemli sorunlarından birinin mevcut toprak potansiyelinin korunması ve kullanılmasıdır. Cumhuriyet tarihinin en önemli projesi GAP burada uygulanıyor. Türk halkının vergileriyle yapılan projenin en önemli ayağı hidroelektrikten sonra tarımdır. Yerel yöneticilerin yapması gereken toprağın korunmasıdır.Toprak üzerinde yapılaşmaya izin verilmemelidir" ifadelerini kulandı.

İl Genel Meclisi'nin aldığı kararın, 5403 sayılı Toprak ve Arazi Koruma Kanununun 13. maddesine aykırı olduğunu belirten Melik, ilin 3083 sayılı zorunlu toplulaştırma kapsamında olduğunu hatırlattı.

Konuklu Beldesi'nin de zorunlu toplulaştırma yapılan yerler arasında olduğunu belirten Melik, İl Genel Meclisinin aldığı kararın kentin menfaati doğrultusunda değiştirilmesini istedi.Aksi taktirde vatandaş olarak ve CHP olarak yasal yollara başvuracaklarını dile getiren Melik, toprakla ilgisi olan, olmayan tüm sivil toplum örgütlerinin bu kon da tepkisini beklediklerini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious