Tarım ilaçlarına reçete geliyor!

Tarım ilaçlarına reçete geliyor!.19582
  • Giriş : 06.03.2009 / 22:12:00

Erdemli Ziraat Odası Başkanı Adnan Dölek, tarım ilaçlarının reçete ile satışına yönelik çalışma başlattıklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ülke genelinde tarım ilaçlarının satışının 1 Ocak 2009 tarihinden itibaren reçete ile satılmaya başlandığını belirten Dölek, "Türkiye genelinde zirai mücadelede kullanılan ruhsatlı ilaç sayısı bin 250 adettir. İlaçlar bilinçsiz şekilde kullanıldığında insan sağlığına olumsuz yönde etki etmektedir" dedi.

Zamanında kullanılmayan, yüksek dozda kullanılan ve uygun olmayan ürüne atılan ilaçların bitki bünyesinde kalarak insan ve hayvan sağlığını olumsuz yönde etkilediğini ve ürün kaybına sebep olduğunu ifade eden Dölek, "Zirai ilaçların çevreye verdiği zararların başında ise içme ve kullanma sularına temas ederek hastalıklara davetiye çıkarması, doğada bulunan faydalı böcekleri öldürmesi, nemotosit ilaçların kullanılmasıyla da ozon tabakasına verdiği zarar nedeniyle ekolojik denge bozulmaktadır" diye konuştu.

Bütün bu olumsuzlukların en asgariye indirilmesi amacıyla zirai ilaçların reçete ile satılmasının zorunlu hale getirildiğini vurgulayan Dölek, "Nasıl ki insan sağlığında kullanılan ilaçların doktorlar tarafından reçete yazılarak eczanelerden alınması söz konusu ise üreticilerimizin de zirai ilaç almaları için öncelikle yetkili mühendislere başvurup bahçelerini veya seralarını gezdirip söz konusu hastalıklarla ilgili ilaçları reçeteye yazdırarak zirai ilaç bayilerinden bu ilaçları alıp ilgili reçeteye uygun bir şekilde kullanmaları gerekmektedir.

Bu sayede gereksiz ilaç kullanımı ortadan kalkacak zamanında gerektiği kadar ilaç kullanımı sağlanacaktır. İnsan hayvan ve çevreye açılan zararlar minimum seviyeye indirilecektir" dedi.
Erdemli Ziraat Odasına kayıtlı 14 bin 840 üyenin bulunduğuna da dikkat çeken Dölek, tarım ilaçlarının reçete ile satışına yönelik yapılan çalışma kapsamında odada iki mühendisin görevlendirildiğini de kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*