Tarım ilaçlarına sıkı AB denetimi

Tarım ilaçlarına sıkı AB denetimi.9344
  • Giriş : 24.06.2009 / 10:38:00

Tarla ve bahçelerde kullanılan 135 kimyasal ilaçtan 74'ünün üretim ve ithalatı 2009 yılı itibariyle durduruldu ve 6'sı da 2011 yılına kadar durdurulacak, kalan 55'i ise 2015 yılına kadar inceleme altında olacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Adana Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Sedat Soykan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, AB ülkelerinde 1997 yılından beri yapılan araştırmalar sonucu, bazı tarımsal ilaçların ''içeriğindeki zehir miktarı'' gibi çeşitli gerekçelerle, ruhsatlarının iptal edildiğini kaydetti.

AB'de söz konusu çalışmalar yürütülürken, Türkiye'de ise 135 ilacın ruhsatının sürdüğünü belirten Soykan, şöyle devam etti:

''Bu 135 ilacın tamamının, insan sağlığına zararlı olduğu için ruhsatının iptal edildiği söylenemez. Örneğin bazı ilaçlar, ancak yanlış kullanıldığında insan sağlığına kötü etki yaratabiliyor. Bazılarının ise Avrupa'da kullanımına ihtiyaç duyulmuyor, çünkü ilacın kullanıldığı ürünün üretimi yaygın değil veya ilacın başka alternatifleri var. Ancak, Türkiye'de alternatif geliştirilemediği için yasal olarak satışına devam edilmiş.

Yaşanan bu durum göz önüne alınarak, AB'ye uyum kapsamında, Avrupa'daki ruhsat iptallerinin Türkiye'de de uygulanması için takvim hazırlandı. Kademeli olarak bu ilaçların yerine alternatifler sunulacak ve zararlılarla mücadele konusunda faydalı böceklerin payı artırılacak.''

Takvime göre ilk etapta 74 ilacın ruhsatı iptal edilerek, 2008 yılı sonu itibariyle ithalat ve imalatının sonlandırıldığını kaydeden Soykan, ''Söz konusu ilaçlar, raf ömrü olan 2010 yılı sonuna kadar kullanılabilecek. Bu tarihten sonra kullanımı da yasak olacak. 2009 ve 2010 yılı sonunda kadar 3'er adet daha olmak üzere toplam 6 ilacın daha ruhsatları iptal edilecek'' dedi.

-55 İLAÇ STRATEJİK ÖNEM TAŞIYOR-

İlk etapta ruhsatı iptal edilen 74 ilaçla, diğer 6 ilaca bakıldığında, bunların Türkiye'ye gelmeyen ya da fazla kullanılmayan ilaçlar olduğunu belirten Soykan, ''Ama kalan 55 ilaç çok önemli. Bunlar Türkiye'nin stratejik açıdan mutlaka kullanılması gereken, tarım sektörü için vazgeçilmez ürünlerden oluşuyor'' diye konuştu.

Kalan 55 ilaçla ilgili 2015 yıllına kadar, alternatiflerinin olup olmayacağı, zararlı organizmalarla mücadele konusunda sıkıntı yaşanıp yaşanmayacağı, üreticilerin ihtiyaç durumu ve sektörün talepleri de dikkate alınarak yapılacak değerlendirme sonunda, yasaklanarak kullanımının sonlandırılacağını kaydeden Soykan, şöyle devam etti:

''Söz konusu ilaçları, kullanımı gerektiği halde ortadan kaldırırsak, gelecekte tarımsal üretimimize sekte vururuz. Zararlıyla mücadele edemeyiz. Örneğin 'Amitraz' AB'de 2004 yılında yasaklanmış. Ancak, Portekiz'e sınırlı kullanım hakkı tanınmış. Çünkü armutta alternatifi yok, Antep fıstığında da etkili ve önemli bir ilaç. Armutta erken kullanımı nedeniyle kalıntı bırakmıyor. Antep fıstığında kullanıldığında ise sağlık açısından herhangi bir zarar yaratmıyor. Biz bu ilacın kullanımını yasaklarsak, armut ve Antep fıstığı üretimimiz sekteye uğrar.

AB'deki ruhsat iptallerinin kendine özgü nedenleri var. Bunlar iyi değerlendirilerek, kalan 55 ilaçla ilgili karar, Türkiye şartlarına da bakılarak ve dikkatli şekilde değerlendirilerek verilmeli.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*