'Tarım olmadan, kalkınma olmaz'

  • Giriş : 20.06.2006 / 00:00:00

DYP Genel İdare Kurulu (GİK) üyesi Emin Dinleten, AK Parti'nin hatalı tarım politikaları sebebiyle çiftçi ve köylüyü kaderine terkettiğini öne sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İzmir'in Menemen ilçesinde üreticilerle buluşan Emin Dinleten, İzmir ve Ege'yi bir yıldır karış karış dolaştığını belirterek, hükümetin bir yıldır çözüm yerine üreticinin sırtına yeni yükler eklediğini savundu.

Hükümetin yeterli bilgi, birikim ve donanıma sahip olmayan kadrolarıyla kurum ve kuruluşları adeta kilitlediğini ileri süren Dinleten, "Tarımda tasfiye devam ediyor. Geçen sezon 1 milyon kişi tarım sektörünü terketmek zorunda kaldı. Bu kişiler, başka bir alanda da iş bulamadı. Dört yıldır problemler karşısında kılını bile kıpırdatmayan hükümet, hâlâ vatandaşı boş vaatlerle oyalamaya çalışıyor" şeklinde konuştu.

DYP iktidarında, üreticinin rekabetçi girdi fiyatlarıyla dünya çiftçisiyle boy ölçüşebileceğini söyleyen Dinleten, şunları söyledi: "Üretime katkısı olmayan Doğrudan Gelir Desteği terkedilerek, akıllı kartla üretime bağlı prim tanzim edeceğiz. Ülkemiz üretime, istihdama, ihracata dayalı bir modele geçerken çiftçinin gelirleri de yükselecek. Yeniden pamuk, mısır, buğday, hububat, zeytin, bal ve inciriyle Ege Bölgesi, üreten ve ürettiğinden para kazanan, alınterinin karşılığını alan çiftçi ve köylüsüyle kalkınacak. Tarım kesiminin ayağa kalkmasıyla küçük ve orta boy sanayi işletmeleri, esnaf ve sanatkârlar uygun ekonomik yapıyla daha yüksek gelir elde edecek. Bugün dünyanın ileri ülkelerinde tarım üst seviyede desteklenerek verimli, randımanlı ve kârlı üretim yapıyor. Türkiye'de tarım kesimini küçültmeye çalışan AB bile bütçede en büyük paylardan birini tarım kesimine ayırıyor."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious