Tarım Orman-İş Sendikası kapatıldı

Tarım Orman-İş Sendikası kapatıldı.17279
  • Giriş : 01.04.2009 / 15:57:00

Ankara 13. İş Mahkemesi, Hak-İş'e bağlı Tarım Orman-İş Sendikasının kapatılmasına karar verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mahkemenin, sendikanın kapatılması kararının Yargıtay tarafından bozulmasının ardından görülen davanın duruşmasına, Tarım Orman-İş Sendikası ile müdahil Ankara Valiliği, Türk-İş ve Orman-İş Sendikasının avukatları katıldı.

Yargıç Nimet Bahar Örnek, davalı sendika ile müdahil avukatlarının son beyanlarının alınmasının ardından, davanın kabul edilerek, Öz Orman-İş Sendikasına katılan Tarım Orman-İş Sendikasının faaliyetinin durdurulmasına ve kapatılmasına karar verildiğini bildirdi.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Türk-İş'e bağlı Orman-İş Sendikasının başvurusunu dikkate alan Ankara Valiliği, Tarım Orman-İş Sendikasının 2821 Sayılı Sendikalar Kanununun “Kuruluşta aranacak usul” başlıklı 6. ve “Tüzük ve belgelerde kanuna aykırılık” başlıklı 54. maddeleri gereğince faaliyetinin durdurulması ve kapatılması için Ocak 2006'da dava açmıştı.

Davayı gören Ankara 13. İş Mahkemesi, 8 Nisan 2008'de kuruluş usulünün yasaya aykırı olduğu gerekçesiyle sendikanın kapatılmasına karar vermiş, ancak karar Yargıtay tarafından bozulmuştu.

Kamuda çalışan Türk-İş'e bağlı Orman-İş Sendikası üyelerinin, geçen yıllarda “Sendikadan zorla istifa ettirilerek, Tarım Orman-İş'e geçmelerinin sağlandığı” iddia ediliyordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*