'Tarım politikaları hayır getirmiyor'

  • Giriş : 04.12.2006 / 00:00:00

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Narenciye Komisyonu Başkanı Gürol Ergin, Türkiye'deki tarım politikalarının hayır getirmediğini belirterek, çiftçinin cebinde para kalmadığını savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

CHP Narenciye Komisyonu üyeleri, üreticiler ve sivil toplum kuruluşları narenciyede yaşanan sorunları Adana İnci Otel'de masaya yatırdı. CHP Narenciye Komisyonu Başkanı Muğla Milletvekili Gürol Ergin, Türkiye'nin tarım politikasının bulunduğunu ancak Dünya Bankası'nın kaleme aldığı maddelerden oluştuğunu aktardı. Ergin, "Türkiye'de tarım politikası var. Dünya bankasının kaleme aldığı politikalar. Bu politikalar hayır getirmiyor. Narenciye, fındık, zeytin çiftçileri bir çok sıkıntı içinde. Çiftçinin cebinde para kalmadı." diye konuştu. Türk çiftçisinin son 4 yılda yaşadığı sorunları, son 56 yılda yaşamadığını ileri süren Ergin, "Bu konu esnafı da etkiliyor. Çiftçinin cebinde para olmazsa esnafa nasıl gidecek? Buğday üreticisi bitmiş halde, pamuk üreticisi perişan. Karadeniz'deki fındık üreticisi de sıkıntı içinde." dedi.

Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Ayhan Barut ise, narenciyenin en ayrıcalıklı ve karlı ürünlerin başında geldiğini belirterek, "Artık narenciye ürünleri 15-20 Ykr'den alıcı bulamıyor. Bu ürünler büyük şehirdeki marketlerde1-1.5 YTL arasında satılıyor." dedi. Narenciye'de yaşanan sorunları anlatan Barut, zararlı ve hastalıklarla mücadelede kullanılan kimyasalları içeren teknik talimatların yetersiz olduğunu ve narenciyede istenilen ve yeterli ölçüde ihracat olmadığını kaydetti. Barut, yurt içi talebin de yetersiz olduğunu anlatarak, bu üründe tüketim alışkanlığı olmadığı için üreticiden tüketiciye kadar fiyatların 5-6 kat artığını dile getirdi. Barut, "Kooperatifler ve üretici birlikleri desteklenmeli. Hal yasası üretici lehine tekrar düzenlenmeli. Yurtiçinde talebi artırmak için tanıtım ve reklam kampanyaları yapılmalı." önerisinde bulundu.

Tahıl Üreticileri Birliği Adana Şube Başkanı Nur Özkan ise, yapılan toplantıların sadece cümle kurmaktan ibaret kaldığından yakındı. 2004 yılı Doğrudan Gelir Desteği'nin (DGD) 2006 Ocak ayında verildiğini ileri süren Özkan, "Açıklanan DGD primlerinin ne zaman alınacağı konusunda bilgiler verilmemesi nedeniyle çiftçi önünü göremiyor." şeklinde konuştu.

Toplantıya CHP Adana milletvekillerinin yanısıra partinin il ve ilçe başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı. Komisyon Hatay, Osmaniye, Adana'dan sonra Mersin, Antalya ve Muğla'da da narenciye üreticileri, narenciye kooperatif ve birlikleri temsilcileri ile ihracatçıların katılacağı toplantılar yapacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious