Tarım sektörü, 2008 yılında düşen yağışlardan umutlu

Tarım sektörü, 2008 yılında düşen yağışlardan umutlu.9485
  • Giriş : 04.03.2008 / 14:40:00

Geçen yıl kuraklıktan zarar gören üreticinin bu yılki yağışlardan "umutlu".

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), Ekim 2007-Ocak 2008 döneminde kümülatif yağışların genel olarak normalinden ve geçen yılki yağış miktarından fazla olduğuna işaret ederek, geçen yıl kuraklıktan zarar gören üreticinin bu yılki yağışlardan "umutlu" olduğunu bildirdi.

TZOB'dan yapılan açıklamada, kümülatif yağışların Ekim 2007-Ocak 2008 döneminde normalden yüzde 1.6 daha fazla, geçen yıla göre de yüzde 20.6 artış gösterdiği belirtildi. Açıklamada, yağışların geçen yıla göre Marmara Bölgesinde yüzde 51, Ege Bölgesinde yüzde 81, Akdeniz Bölgesinde yüzde 6, İç Anadolu'da yüzde 33, Karadeniz Bölgesinde yüzde 22 artış gösterdiği ifade edildi. Doğu Anadolu Bölgesinde yüzde 6 ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde ise yüzde 29'luk azalma yaşandığı kaydedilen açıklamada, şöyle denildi:

"Şubat 2008 tarihindeki etkili yağışların özellikle kar yağışının üretimi olumlu yönde etkileyeceği beklenmektedir. Tarımsal üretimin yanı sıra bu yağışlar barajlardaki doluluk oranını da olumlu etkilemiştir. Bu durum 2007'de yaşanan kuraklıktan büyük zararlar gören üreticilerimizin yüzünü güldürmüştür. Ayrıca bu sene kışın çok sert geçmesine karşın ülke genelindeki kar yağışları hububat alanları için çok iyi bir örtü oluşturmuş ve dondan korumuştur."

TZOB danışmanlarınca yapılan araştırmaya dayanılarak, Ekim-Nisan arasındaki yağış miktarı, Ekim-Kasım ayları sıcaklığı, Mart-Nisan ayları sıcaklığı ve karlı günler sayısının verimi ve dolayısıyla üretimi etkileyen en önemli faktörler olduğu belirtildi. Açıklamada, "Mart ve Nisan aylarında da yağışların iyi geçmesi 2008 yılında tarımsal kuraklığın yaşanma riskini azaltacak ve rekoltenin yükselmesini sağlayacaktır. Dolayısıyla özellikle yağış açısından başlangıç iyi görünmekle birlikte bugünden rekolte konusunda bir tahminde bulunmak için henüz çok erkendir" denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious