Tarım sektörü bitiyor mu?

  • Giriş : 22.07.2006 / 00:00:00

Tarım-İş Sendikası Genel Başkanı Bedrettin Kaykaç, tarım sektörünün Türkiye'de bitme noktasına geldiğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bedrettin Kaykaç, "Eskiden Avrupa bize, 'sizin sanayi ve teknolojiyle ne işiniz var, siz tarım ülkesisiniz, ekin, biçin, üretin' diyordu. Şimdi Avrupa Birliği'ne almamak için, 'tarım nüfusunuz fazla, bu şartlarda AB'ye giremezsiniz' diyorlar" dedi.
Türkiye Orman-Topraksu-Tarım ve Tarım Sanayii İşçileri Sendikası (Tarım-İş) Erzincan Şubesi'nin 5'inci olağan genel kurulu Erzincan Düğün Sarayı'nda yapıldı. Genel kurulda divan başkanlığını Tarım-İş Sendikası Genel Başkanı Bedrettin Kaykaç yaptı.

Divan üyelerine hitaben bir konuşma yapan Bedrettin Kaykaç, bazı kesimler tarafından sık sık gündeme getirilen, bölgesel asgari ücret uygulamasına hükümetin sıcak baktığını, böyle bir uygulamanın asla kabul edilemeyeceğini söyledi.

Kaykaç, tarım sektörünün Türkiye'de bitme noktasına geldiğini savunarak, "Eskiden Avrupa bize, 'sizin sanayi ve teknolojiyle ne işiniz var, siz tarım ülkesisiniz, ekin, biçin, üretin' diyordu. Şimdi Avrupa Birliği'ne almamak için, 'tarım nüfusunuz fazla, bu şartlarda AB'ye giremezsiniz' diyorlar. Fındık, tütün, pancar, mısır ve ayçiçeği üreticisi kotalarla engelleniyor. Üreticiye, 'ekmeyin, dikmeyin, biçmeyin' diyorlar" dedi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan genel kurulda, gündem maddeleri görüşüldü. Genel kurulda yapılan seçimlerde ise oy kullanan 93 delegenin 64'ünün oyunu alan mevcut başkan Şevki Yılmaz, yeniden şube başkanlığı görevine getirildi. Malatya Sultan Suyu Tarım İşletmesi'nden şube başkanlığına aday olan Yusuf Ertaş ise delegelerin 29 oyunu aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious