Tarım sektörü büyüyor

  • Giriş : 20.08.2006 / 00:00:00

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, yapılan desteklerle tarım sektöründe son yıllarda üretim ve istihdamda artışlar yaşandığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Eker, ''Diyarbakır'dan bir örnek vereyim: 2002 yılında 2 bin tane yerleşim ünitesinden 850'sinde içme suyu yoktu. Neredeyse yarısını içme suyu hiç yoktu. Bunlarda katır sırtında insan sırtında at sırtında su taşıyorlardı. AK Parti döneminde 850 tane değil, 950 yerleşim birimine şebekeli olarak su sağladık.'' dedi.

Eker, tarımda, sağlıkta, eğitimde ve makro ekonomide yapılanların umut verici olarak değerlendirdi. ''Türkiye'de diğer sektörlerde büyüme varken tarımda büyüme yoktu." diyen Eker, şunları söyledi: "2004-2005 yıllarında tarımda hizlı bir şekilde büyüme gösterdik. Yüzde 5.6 oranında büyüdü. Kuşkusuz bu sektöre yapılan yatırımlar ve desteklerle gelişti. Türkiye'de tarım sektöründe hem üretimde istihdamda artışlar oldu. Tarım nüfusu azaldı. Tüm bunlar son 3 yılda gerçekleşti. 2002 yılında Türkiye'de çiftçilerin cebine giren destek, 2.1 milyar YTL'dir. 2003 yılında bu, 3 milyar YTL'ye çıkarıldı. 2004'te biraz daha yukarı çıkarıldı. 2005'te ise 4.2 milyar YTL'ye çıktı. 2006'da 5 milyar YTL'yi buldu. Bu direkt çiftçinin cebine giren para, dolaylı desteklerden bahsetmiyorum.

Türkiye'de arz açığı olan yağlı tohumlar vardı. Pamuk, ayçiçeği soya gibi. Bunlara 2002 yılında verilen toplam destek miktarı, 186 milyon YTL idi. 2006 Nisan'ında 950 milyon YTL'ye çıkarıldı. Hayvancılığa verilen destek, 2002 yılında 86 milyon YTL idi, 2005'te 600 milyon YTL oldu. Sadec ehayvancılıkta 17 çeşit destek veriyoruz. Verilen tüm destekler de 2.1 milyar YTL'den 5 milyar YTL'ye çıkarıldı.''

Bakan Eker, Türkiye'nin buğday üretiminin 19.5 milyon tondan 27.5 tona çıkarıldığını açıkladı. Eker, ''Türkiye tarihinde ilk defa ihtiyacı için kaliteli buğday ithal etmiyor. Yani kalite artırıldı. Türkiye ilk defa tarihinde 2 milyon ton unu ihraç etti. Hayvancılıkta süt üretiminde 8.4 milyon ton süt üretirken, şimdi 11 milyon ton süt üretiyor. Bütün Bunlar verilen desteklerle sağlandı. Türkiye 2002 yılında tarım sektörü ithalatı ve ihracatı çok yakındı. arada 30-40 milyon dolar fark vardı. Yani 3 milyar 995 milyon dolar ithalatı varken, 4 milyon dolar ihracatı vardı. 2005 yılında ihracatı 8.4 milyar dolara çıktı. İthalatı ise 6 milyar dolara çıktı. Yani ithalatı ve ihracatı arasında 2.5 milyar dolar fark var. Yani daha çok üretim yapıp daha çok ihraç ediyoruz.'' şeklinde konuştu.

"FİSKOBİRLİK'E MÜDAHİL OLMAYACAĞIZ"

Bir gazetecinin ''Fiskobirlik'in kongresi olacak buna müdahil olmayı düşünüyor musunuz'' şeklindeki sorusunu cevaplayan Eker, şöyle dedi:

''Şu ana kadar müdahil olmadık. Müdahil olmamız söz konusu değil. Kendilerinin bilecekleri bir iştir. Fiskobirlik bu yıl kredileri geçen yıl bulsaydı, üreticileri bu kadar mağdur etmeseydi yükümlülüklerini yerine getirmiş olsaydı, diğer kurum ve kuruluşlar Fiskobirlik'in başarısızlığının faturasını bize kesemezdi. Fiyatı belirlerken 'ben özerkim, ben kimseyle konuşmam kendi kararımı kendim veririm' dedi. Ama yükümlülüklerini yerine getirmedi. Şim hükümet olarak ortada bir sorun var, çözmek için devreye girmek zorunda kaldık. 2006 yılı için hazırlıklar yapılıyor. Gerekli çalışmalar yapılıyor bu sorun çözülecek.''

Eker, fındık fiyatlarının açıklanmasıyla ilgili olarak ise, ''O konuyla ilgili çalışma yapıyoruz. Toprak Mahsülleri Ofisi'nin(TMO) ana statüsündeki değişiklik dün Resmi Gazete'de yayınlandı. TMO'yu bu işlerle ilgili görevlendirdik. Birkaç gün içinde Bakanlar Kurulu kararı yayınlanacak. Biz bu arada çalışmalarımıza devam ediyoruz. Çalışmalar bitince kamuoyuyla paylaşacağız.'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious