'Tarım sektörü rekabetçi ve dinamik değil'

'Tarım sektörü rekabetçi ve dinamik değil'.21878
  • Giriş : 10.01.2008 / 14:24:00

TBMM Başkanı Köksal Toptan, AB ile yürütülen tam üyelik sürecindeki en önemli konulardan birisinin tarım olduğunu belirterek, "Tarım sektörümüz henüz rekabetçi ve dinamik bir yapıya sahip değil. Daha çok çalışmamız lazım" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

(CİHAN)

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından düzenlenen 'Türkiye'de Tarım Öğreniminin 162. Yılı Kutlama Töreni'ne katılan Köksal Toptan, gelişmişlik düzeyi ne olursa olsun tarımın tüm ülkeler için yaşamsal öneme sahip olduğunu belirterek, öncelikli olarak gelişmiş ülkelerin tarımın vazgeçilmez rolünün farkında olduğunu kaydetti. Günümüzde yaşanan çevre felaketlerinin ve küresel ısınmanın tarımın önemini arttırdığını vurgulayan Köksal Toptan, teknolojinin hızla geliştiği çağımızda geleceği bilginin belirlediğini söyledi.

"Bilimle beslenmeyen ülkeler, ne kadar zengin yer altı ve yer üstü kaynaklara sahip olursa olsun uluslararası arenada başarılı olamazlar" diyen Toptan, tarım alanında bilimsel üretimin ve bilimsel yeterliliği olan personelin önemli olduğunu bildirdi. Tarım sektörünün bilimsel gelişmelere ayak uydurması gerektiğini, sektörde çalışan personel için iyi bir araştırma altyapısının hazırlanması gerektiğini dile getiren Toptan, Türkiye'nin tarım alanında kendi kendine yeten bir ülke olması ve bunun ötesinde dışarı ile rekabet edebilmesi için ziraat fakültelerinden yetişen mühendislerin sektöre daha çok girmesiyle mümkün olduğunu ifade etti.

Köksal Toptan, artan nüfusun beslenmesinin sağlanması için tarımsal üretimde verimliliğin mutlaka sağlanması gerektiğini belirterek, geleneksel yöntemlerle yapılan tarımla bunun sağlanamayacağını kaydetti. Köksal Toptan, "Tarımsal faaliyetleri bilimsel temele oturtmamız lazım. Cumhuriyetin 100. yılı olan 2003 hedeflerine ulaşmamızda tarım sektöre itici güç olacaktır. Ancak tarım sektörümüz küresel ekonominin baskısına dayanabilecek durumda değil" şeklinde konuştu.

Törende konuşan Ziraat Fakültesi Dekanı Cemal Taluğ da Avrupa'da 17. yüzyılda başlayan tarım eğitiminin Türkiye'de 1846 yılında Ayamama Çiftliği'nde kurulan okulla başladığını belirterek, bu okulun askeri okullar dışında kurulan ilk meslek okulu olduğunu kaydetti. Tarım sektöründe bilimselliğin sağlanmasının ancak ziraat fakültelerinde yetişen mühendisler eliyle olabileceğini vurgulayan Cemal Taluğ, üniversitelerdeki kadro sorununa dikkat çekerek TBMM Başkanı Toptan'dan destek istedi. Fakültelerinde insan kaynakları açısından sorunları olduğunu dile getiren Taluğ, "Bütçe konusunda sorunlarımız var. Kadro alımı konusunda sıkıntılarımız var. Önümüzdeki günlerde bu konularda adımlar atılmasını bekliyoruz" dedi.

Ankara Üniversitesi Rektörü Nusret Aras ise yüksek öğrenimde çok önemli bir reforma ihtiyaç olduğunu söyledi. Türkiye'de üniversitelerin idari ve mali özerkliğinin bir an önce önce sağlanmasını isteyen Nusret Aras, idari ve mali özerklikle desteklenmeyen bilimsel özerkliğin ise içi boş bir özerklik olacağını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious