Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'ndan domates açıklaması

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'ndan domates açıklaması.21864
  • Giriş : 12.06.2008 / 04:40:00
  • Güncelleme : 12.06.2008 / 00:30:31

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından yazılı açıklama yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Rusya Federasyonu tarafından insan sağlığı ve pestisit kalıntısı gerekçe gösterilerek Türkiye'ye geri gönderilen bir ürün bulunmadığını açıkladı.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Rusya Federasyonu'nun 3 Haziran 2008 tarihinde kendilerine ulaşan yazılarında; Türkiye'den bu ülkeye yapılan yaş meyve-sebze ihracatında, Rusya Federasyonu'nun standartlarının aşıldığı iddia edilerek, ''domates, patlıcan, patates, üzüm ve limon ihracatına geçici bir yasaklama tedbiri alındığının'' belirtildiği kaydedildi.

Rusya Federasyonu'nun bu yasaklaması üzerine son günlerde bazı basın yayın kuruluşlarında, Rusya'da geri dönen yaş sebze ve meyvenin iç tüketime sunulduğu yönünde haberler yer aldığı ifade edilen açıklamada, ''Rusya Federasyonu tarafından insan sağlığı ve pestisit kalıntısı gerekçe gösterilerek ülkemize geri gönderilen bir ürün bulunmamaktadır'' denildi.

Açıklamada, Türkiye'nin AB ile aynı pestisit kalıntı limitlerini (MRL) uyguladığı, buna karşı Rusya Federasyonu'nun limitlerinin AB limitlerinden 30-40 kat daha düşük seviyelerde olduğu ifade edildi.

-''UYGUN OLMAYAN ÜRÜNLERİN İHRACATINA İZİN VERİLMİYOR''-

Bakanlık tarafından ihracat öncesinde yapılan kontrollerde öncelikle alıcı ülke mevzuatına göre değerlendirme yapıldığı belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

''Rusya Federasyonu'na taze sebze ve meyve ihracatında karantina etmenleri yönüyle uygun olan ürünlerden numune alınmakta pestisit, kurşun, nitrat analizleri yaptırılmakta ve analiz sonucu uygun olan ürünlere 'Bitki Sağlık Sertifikası' ve gıda güvenliğine yönelik olarak 'Gıda Sağlık Sertifikası' düzenlenmektedir. Ürüne ait 'analiz raporu' da bu sertifikalarla beraber ürünle birlikte Rusya Federasyonu'na gönderilmektedir. Buradan da anlaşılacağı üzere uygun olmayan taze sebze ve meyve ürünlerinin Rusya Federasyonu'na ihracatına izin verilmemektedir.

Ayrıca Bakanlığımızca ülke içine yönelik olarak pestisit kalıntı kontrolü de yapılmakta olup bu kapsamda toplam olarak 2006 yılında 11 bin 324, 2007 yılında 16 bin 28 adet analiz yapılmıştır. Bu denetimler sonucunda olumsuzluk tespit edilen oran yüzde 1 civarında olup, bu değer AB ülkelerinde yüzde 4'ün üzerindedir.''

-''ÜLKEMİZDE YAPILAN ANALİZLER TEMİZ''-

Açıklamada, Türkiye'den Rusya Federasyonu'na yapılan ihracatta 2006 yılı Mayıs ayından 2008 yılı Haziran ayına kadar toplam 31 bin partiye Gıda Güvenlik Sertifikası düzenlendiği, Rusya Federasyonu'ndan alınan olumsuz rapor sayısının sadece 119 (yüzde 0,4) adet olduğu, Türkiye'de yapılan analizlerinin ise temiz olduğu belirtildi.

Rusya Federasyonu'na gönderilmek üzere analizi yapılan ürünlerin şahit numunelerinin 5 ay süreyle laboratuvarlarda muhafaza edildiği, dolayısıyla bu süre içinde olumsuz rapor bildirimlerini tekrar inceleme fırsatı bulunduğu belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

''Bu şekilde Rusya Federasyonu'ndan alınan olumsuz bildirimler incelenmiş ve şahit numuneler Rusya Federasyonu değerlerine uygun tespit edilmiştir. Bu husus da Rusya Federasyonu makamlarına resmen iletilmiştir.

Dolayısıyla, Bakanlığımız gerek ihracat amaçlı olsun gerekse iç tüketim amaçlı olsun tüm tarımsal ürünlerde gerekli kontrol sistemlerini etkin olarak uygulamaktadır. Rusya Federasyonu tarafından tek taraflı alınan kısıtlama kararının kaldırılması için Bakanlığımız tarafından gerekli çalışmalar yürütülmektedir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious