Tarım ve Köyişleri Bakanlığının tespiti

Tarım ve Köyişleri Bakanlığının tespiti.21721
  • Giriş : 23.03.2009 / 19:33:00

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Bursa'da 4 kişinin ölümüne yol açtığı ifade edilen içkilerde mevzuatın izin verdiği miktarın üzerinde metil alkol tespit edildiğini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Bursa'nın Mudanya ve Mustafa Kemalpaşa ilçeleri ile Ovaakça beldesinde satışa sunulan rakıları tüketen 5 kişinin zehirlendiği ve bunlardan dördünün öldüğünün bildirildiği hatırlatıldı.

Emniyet birimleri tarafından aynı gün, bayilik yapan bu iş yerlerine operasyon düzenlendiği belirtilerek, Adli Tıp Kurumuna gönderilen bu içkilerin sahte olduğunun tespit edildiği vurgulandı.

Bunun üzerine içkilerin Kartaldaki üretim yerine yapılan operasyonda muhtelif içkilere en konulduğu ve iş yerinin mühürlendiği kaydedilerek, ''Bu içkilerden Tarım İl Müdürlüklerince alınan numunelerin analiz sonuçlarına göre ürünlerde mevzuatın izin verdiği miktarın üzerinde metil alkol tespit edilmiştir'' denildi.

Açıklamada, alkollü içki üreten, satan ve toplu tüketim yerlerine ilişkin ''Rakı, Viski veya Votkada Metil Alkol Miktarı Tespiti'' denetim programı kapsamında halen aylık olarak 61 adet numune alındığı, ayrıca bahse konu olan sahte içkilere yönelik ilave denetimin yapılması konusunda talimat verildiği ifade edildi.

-TÜKETİCİLERE UYARI-

Tüketicilerin alkollü içki satın alırken dikkat etmeleri gereken hususlar konusunda uyarılara da yer verilen açıklamada şöyle denildi:

''Öncelikle ürünün Tarım ve Köyişleri Bakanlığından izinli olup olmadığı etiketinden kontrol edilmeli. Ürün kapak kodu ve boyun kodu birbirini tutmalı. Şişenin daha önce açılıp açılmadığı, özellikle kapak kısmının tutkalla yapıştırılıp yapıştırılmadığı, yıpranmış ya da darbeli olup olmadığı kontrol edilmeli. Kapakta enjektör deliği olup olmadığına, bandrolün düzgün yapıştırılıp yapıştırılmadığına bakılmalı.

Ürün eğer rakı ise her zaman duru olur. Dikkatli bakıldığında sahte rakının dibinde tortular görülür.''

Açıklamada, ayrıca tüketicilerin ürünlerdeki şeffaf koruma ve hologramı kendilerinin açması gerektiği belirtilerek, restoran ve otel işletmecilerinin ''ucuz mal'' tekliflerine itibar edilmemesi, sadece yetkili distribütörlerden ürün alınması gerektiği vurgulandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*