'Tarım yeniden yapılandırılmalı'

  • Giriş : 14.05.2006 / 00:00:00

Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Zeki Sezer, Türk tarımının bilimle, teknolojiyle ve sermaye ile buluşturularak yeniden yapılandırılması gerektiğini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İnsanların beslenmek zorunda olması nedeniyle dünyada tarımın her zaman önemini koruyacağını vurgulayan Zeki Sezer, Türkiye'de son yıllarda uygulanan yanlış politikalar nedeniye çiftçinin en kara yıllarını yaşadığını savundu.

Türkiye'de çok geniş bir tarım potansiyeli bulunmasına rağmen, tarımda geriye gidişin hızla sürdüğünü, tarım ve çiftçinin 'üvey evlat' gibi görüldüğünü ileri süren Sezer, şöyle konuştu: "Tarım girdilerinin fiyatı, son üç buçuk yılda yüzde yüzün üzerinde artmış olmasına karşın, çiftçi ürününü üç buçuk yıl önceki fiyattan bile satamamaktadır. Yakın bir zaman kadar tarımda kendi kendine yeten bir ülke olan Türkiye, tarım ürünleri açısından tam bir pazar haline geldi, ithal edilmeyen ürün kalmadı. OECD ülkeleri arasında tarımı en az destekleyen ülke Türkiye'dir. Türk tarımı, bilimle, teknolojiyle ve sermaye ile buluşturularak yeniden yapılandırılmalıdır. Tarıma Avrupa Birliği ülkelerine ne kadar destek veriliyorsa, Türkiye de o kadar destek vermelidir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious