Tarıma verilen destek artırılmalı!

  • Giriş : 04.11.2006 / 00:00:00

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Türkiye'de enflasyon rakamları artarken tarım ürünleri fiyatlarının gerilediğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, ekim ayı enflasyon fiyatlarının ortaya çıkardığı en önemli sonucun, enflasyon artarken tarım fiyatlarının gerilediğini kaydetti. Bayraktar, Üretici Fiyat Endeksi'ne ekim ayında yüzde 0.45 artmasına, tarım fiyatlarında yüzde 0.41 oranında gerileme olduğunu belirtti.

2006 yılının on aylık döneminde tarım fiyatları-enflasyon farkının giderek artığına işarete eden Bayraktar, "Bu dönemde enflasyon yüzde 12.04'e yükselirken, tarım fiyatları seviyesi bu rakamın sadece yüzde 31'i kadar artabilmiş ve %3.73 düzeyinde kalmıştır. Bu yılın ilk on ayında sanayi ürünleri ise genel enflasyon seviyesinin de üzerinde ve yüzde 14.09 oranında artış göstermiştir."dedi.

Bayraktar, rakamların tarım sektörünün enflasyonun daha fazla artmasına engelleyen durumunda olduğunu ifade etti. Tarım kesiminin bu yükü taşıyacak gücü olmadığına işaret eden Bayraktar, açıklamasına şöyle devam etti. "Tarım kesimi bu yükü taşıyacak durumda değildir. Tarım, iç ticaret hadlerinin aleyhte gelişmesiyle ortaya çıkan tarımdan diğer kesimlere kaynak transferini daha fazla taşıyamaz. Bu farkın telafisi için tarımın desteğe ihtiyacı vardır.Yetkililer bu durumu dikkate alarak gereken önlemleri almalıdır. GSMH'nın binde 7-8'i ile bunu gerçekleştirmek mümkün değildir. Yapısal dönüşüm de dikkate alınarak, Bütçenin TBMM'de görüşüldüğü bu günlerde Tarım Destek Bütçesi ihtiyaca uygun miktarda belirlenmelidir. "

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious