'Tarımda 2.5 milyon işsiz var'

  • Giriş : 21.04.2007 / 00:00:00

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, tarım sektöründe 2.5 milyon işsiz bulunduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Şemsi Bayraktar, Siirt Ziraat Odasında düzenlediği basın toplantısında, tarım ürünlerinin 15 yıl sonra gümrük duvarıyla korunamayacağını savunarak, bunun için gerekli önlemlerin alınmasını istedi. Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) girişinin 20 yılı bulabileceğini kaydeden Bayraktar, şöyle devam etti:

“Buna kendimizi hazırlamalıyız. 15 yıl sonra gümrük duvarları ile tarımı koruyamayız. Et ve Balık Kurumu gibi kurumların kapatılması yanlış oldu. Gerçi girişimlerimizle bunlar yeniden açılmaya başlandı. Bu arada tarımsal alanlarda yalnız Ziraat Bankası'nın desteklenmesi çok yanlış. Bu bankamız en ucuz faizli krediyi veriyor. Ancak bin bir zorluk çıkartıyor. Bu nedenle Ziraat Bankası'na tanınan imkanların diğer bankalara da tanınması gerekiyor.”

Tarımda gerekli planlamanın yapılmadığını kaydeden Bayraktar, şunları söyledi: “Tarım sektöründe 2.5 milyon işsiz var. Öncelikle bunlar için önlem alınması gerekiyor. Bunun yanı sıra atıl kapasitemizi değerlendiremiyoruz. Tarımda sulama ve yanlış gübreleme gibi konularda yıllık 45 milyon dolar israfımız oluyor. Bunun önüne geçersek, 10 yılda 450 milyon dolar olur ki, milli gelirimizi katlamış oluruz. Yeni yürürlüğe giren kanunda tarımsal planlamaya yer verildi. Bundan sonra hangi bölgede hangi tarımsal ürünün destekleneceği belirlenecek. Bugün Toprak Mahsulleri Ofisinin elinde acil hallerde kullanılmak üzere buğday bulunmuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious