Tarımda gelir, AB'nin 6'da biri

  • Giriş : 04.03.2007 / 00:00:00

Tarımda verimlilik düşüyor, kârlılık azalıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Son üç yıldır gerileyen fiyatlara karşın, girdi fiyatında enflasyonun çok üzerindeki artışlar, buğday üreticileri üzerinde yıkıcı bir etki yaptı.

HÜKÜMETİN izlediği tarım politikası, kuraklık ve yüksek girdi fiyatları çiftçiyi zor durumda bırakıyor. Ürünlerin fiyatların ve verimliliğin düşük olması çiftçiyi üretimden caydırıp, toprağı terk etme durumuna getiriyor. Türkiye’de son yıllarda, özellikle buğday üretiminde bir tıkanma yaşanıyor. Her geçen yıl biraz daha düşen buğday verimliliği, AB ülkelerine göre üçte bir oranında geriledi. Bu verimlilik düşüklüğü nedeniyle, Türkiye’deki ortalama bir işletme sahibinin bir yılda elde ettiği gelir, AB’deki üreticilerden 6 kat daha az oluyor. Bu gerçekler ile mücadele etmek zorunda kalan Türk buğday üreticileri, özellikle son yıllarda büyük yaşam mücadelesi veriyor.

Fiyatlar üç yıldır geriliyor

Son üç yıldır sürekli gerileyen fiyatlara karşın, girdi fiyatlarında görülen enflasyonun çok üzerindeki artışlar, buğday üreticileri üzerinde yıkıcı bir etki yaptı. Tarımsal işletmeler ve özellikle de buğday işletmeleri, sermayeden yiyerek ayakta kalmaya çalışırken, buğdayın hem stratejik bir ürün, hem de dünya piyasalarında Türkiye’nin gelir sağlayacağı avantajlı bir üretim alanı olduğu gerçeği ise göz ardı ediliyor.

Buğday fiyatı yükselişte

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) ‘Gıda Durumu’ başlıklı raporuna göre, hububat fiyatları 2006 yılında son 10 yılın en yüksek düzeyine ulaştı. Rapora göre, 2006 dünya buğday üretimi, 2005’e göre yaklaşık 33 milyon ton düşerek, yaklaşık 592 milyon ton düzeyinde gerçekleşti. Buğday fiyatlarının bir önceki yıl 190 dolardan 250 dolara kadar çıktığını belirtilen raporda fiyatlardaki artışın devam etmesinin beklendiği vurgulanıyor. Raporda ayrıca, 2006 yılında gıda ithalatı için yapılan küresel harcamaların bir önceki yıla göre yüzde 2 artarak, 374 milyar dolara civarında gerçekleştiği aktarılıyor.

Arıcıların umudu çıkarılacak yasada

TÜRKİYE Arıcılar Birliği Başkanı Mustafa Sarıoğlu, ‘Arıcılık Yasası’ ile ilgili çalışmaların tamamlandığını ve çok kısa bir süre sonra bu yasanan çıkacağını müjdeledi. Dünya bal üretiminde yüzde 10 paya sahip olan Türkiye, arılı kovan sayısı bakımından dünyada ikinci sırada yer alıyor. Türkiye, dünya bal üretiminde ise ilk 5 arasında bulunuyor. Son yıllarda sahte bal olayının artması ile sıkıntılı günler geçirdiklerini aktaran Sarıoğlu, arıcılığın yasalaşması ile sorunlara çözüm bulunacağını savundu. Arıcılığın bacasız sanayi olduğunu belirten Sarıoğlu, Türk arıcılığının dünyada birinciliğe doğru gittiği vurguladı. Sarıoğlu, arıcılığın az sermaye ile yapıldığını söylerken, sektörün büyük tesislere de ihtiyaç duymadığının altını çizdi. “2 yıldır taklit arıcılarla mücadele edi- yoruz” diyen Sarıoğlu, kendilerine sahip çıkılmadığı takdirde, arıcılıktan ekmek yiyen 120 bini direkt olmak üzere, toplam 2 milyon insanın sandıkta hesap soracaklarını söyledi.

# Gübre ihracatında kolaylık

TÜRK Standartları Enstitüsü’nün (TSE), tarımda kullanılan organik, organomineral, özel, mikrobiyal ve enzim içerikli organik gübreler ile toprak düzenleyicilerin ihracatında yaptığı uygunluk denetimi son buldu. Söz konusu ürünlerin ihracatında, Tarımsal Üretim ve Geliştirme Genel Müdürlüğü’nün (TÜGEM) ön izni yeterli olacak. Önceki uygulamalarda TÜGEM’den ön izin aldıktan sonra, TSE’den de ürünlerin uygunluk analizinin yapılması isteni- yordu. Getirilen yeni düzenleme ile bu uygulama kaldırıldı.

# Çiftçinin mart takvimi

# Arıcılık ile uğraşanlar, yavru ve yumurta için teşvik şuruplaması yapmalıdır...

# Mart ayı, nohut, mercimek ve fasulye tarlalarının ikinci sürümünün yapılması için doğru bir zamandır...

# Hububat tarımında yabancı ot ilaçlamasına başlanmalıdır...

# Meyvecilikte gübreleme işlemi bu ay tamamlanmalıdır...

# Sebzecilikte ise, tohum ekimi, şaşırtma ve fide dikimine devam edilir. Bezelye, fasulye, kavun ve karpuz ekimi yapılabilir.

# Zeytincilik ile uğraşanlar, zeytin güvesine karşı ilk ilaçlamaya başlamalıdır. (Organik fosfatlılarla)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious