Tarımdaki su kaybını tozla engelleyecekler

Tarımdaki su kaybını tozla engelleyecekler.19756
  • Giriş : 06.04.2008 / 12:39:00

Mersin'in Tarsus ilçesinde kurulu bir firmanın araştırma-geliştirme (AR-GE) çalışmaları sonucu geliştirdiği toprakla harmanlanan tozun, sudaki akışkanlığı 600 kat azaltarak, suyun bitki çevresinde kalmasını sağladığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Üretici firma Ecotech Genel Müdürü Halil Öztoprak, yaptığı açıklamada, yeryüzündeki içme sularının yüzde 80'e yakınının tarımda kullanıldığını, bunun da yüzde 90'nının yeraltına inip kaybolduğunu, yüzde 3 kadarının ise buhar olup, havaya karıştığını söyledi.

Bu nedenle tarımda kullanılan 100 litrelik suyun ancak 3-5 litresinin bitki için yararlı olabildiğini anlatan Öztoprak, ''Küresel ısınmanın ön plana çıktığı günümüzde bu kaybın önüne nasıl geçilebilir sorusuna yanıt ararken, bir çalışma başlattık. Peyzaj mimarları ve ziraat mühendisleri başta olmak üzere bilim adamlarının da arasında bulunduğu bir AR-GE çalışması geliştirdik. Buna göre de, ihtiyaç duyduğu suyu bitkinin etrafında tutabilirsek, bu sorunu çözmüş oluruz kararına ulaştık'' dedi.

Bu düşüncelerle üretimini gerçekleştirmeyi başardıkları bir toz sayesinde suyun akışkanlığını 600 kat kadar absorbe ettiklerini vurgulayan Öztoprak, şöyle konuştu:

''Toprakla harmanlanarak uygulanan toz sayesinde, suyu bitkinin etrafında tutup, ihtiyacını karşılıyoruz. Su, bitkinin kendisini emmesini beklemez, akar gider. Tescilli ve patentli olan ürünümüz, bitkinin etrafında su birikintisi oluşturup, bitkinin emme hızıyla tükeniyor. Yani karışımla bitkiye suyu boşaltma işlemini sonlandırıp, bitkinin suyu emmesini sağladık. Tüm bu işlemler neticesinde Türkiye'de ilk kez hayata geçirdiğimiz sistem sayesinde sulamadaki su kayıpları, yüzde 90 civarında engelleniyor.''

Ürünün yüzde 100 doğal karışımlardan elde edildiğini, bu nedenle de ürünün bitkilere zararının bulunmadığını ifade eden Öztoprak, şunları kaydetti:

''Mersin Tarım Fuarında, ürünümüzü ilk kez tanıtmaya başladık ve fuarda çok büyük bir ilgiyle karşılaştık. İmalata yeni başladığımız için halk, ürünü ilk kez görüyor. Materyal az olmasına rağmen tüketiciler elimizdeki ürünleri bitirdi sayılır. Tahminlerimize göre, toz gelecekte tarımın vazgeçilmezleri arasında yer alacak.''

Öztoprak, üretimini gerçekleştirdikleri ürünün bir benzerinin ABD'de üretildiğini ancak, Türkiye'de pek bilinmeyen ürünün kimyasal madde içermesi nedeniyle tercih edilmediğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious