Tarımı bırakanlar işsizliğin düşmesini engelliyor

  • Giriş : 06.05.2006 / 00:00:00

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, büyümeye rağmen işsizliğin gerilememesinin tarım kesiminde yaşanan düşüşten kaynaklandığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sanayicilerin sorularını da cevaplandıran Bakan Başesgioğlu, Türkiye'nin Çin'den sonra yakın coğrafyada en hızlı büyüyen ülkelerin başında geldiğini söyledi.

Ekonomide yaşanan büyümenin istihdama yansımamasının tarım sektöründe istihdamın gerilemesine bağlayan Çalışma Bakanı, "Hükümete geldiğimizde toplam istihdam içinde yüzde 33 olan tarımın payı yüzde 29.5'e geriledi. Tarımdaki çözülme 1 milyon kişidir. Bunlar köydeki işini bırakarak şehirlere taşındı." dedi. Tarımdaki istihdamın önümüzdeki yıllarda daha da düşeceğini anlatan Başesgioğlu, halen yüzde 10, 10.5 civarında olan işsizliğin mutlaka aşağılara çekilmesi gerektiğini vurguladı.

Sanayicilerin sorularını da cevaplayan Bakan Başesgioğlu, istihdamın üzerindeki yükler konusunda bir çalışma içinde olduklarını belirtti. Bir sanayicinin, "Eski hükümlü ve engelli çalıştırma sayısı düşürülmeli. Bu kişileri şu anda Türkiye İş Kurumu gönderiyor. Bunları kendimiz seçmeliyiz." şeklindeki isteğine karşılık Türkiye'de 10 milyon civarında engelli bulunduğunu, bunların sıkıntılarıyla ilgilenmenin sosyal bir görev olduğunu belirterek, alternatifler üzerinde çalıştıklarını söyledi. Başesgioğlu daha sonra İzmir Valiliği ve Kastamonulular Derneği'ni de ziyaret etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious