Tarımsal işgücünün yüzde 65'i kadın çiftçi

  • Giriş : 24.05.2006 / 00:00:00

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, milli kurtuluş savaşında kadınların cepheye sadece silah ve mühimmat taşımakla kalmadığını, aynı zamanda tarımsal üretimde yaptığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen 'Hanım Çiftçiler Yarışıyor' adlı bilgi yarışmasının Türkiye finali Mersin'de yapıldı. Yarışmaya, Bursa'yı temsilen katılan Bahriye Üstükarcı ve ve Çiğdem Sarıbal, Antalyalı ekip ile birlikte bütün sorulara doğru cevap vererek birinciliği paylaştı. Kura sonucu Antalya birinci, Bursa ise ikinci olarak belirlendi.

İkbal Gürpınar'ın sunuculuğunu yaptığı 'Hanım Çiftçiler Yarışıyor' adlı bilgi yarışmasının finali Mersin Yat Limanı'nda gerçekleştirildi. Ses sanatçısı Bedri Ayseli'nin türküleriyle renk kattığı yarışmaya Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Mersin Milletvekilleri Dengir Mir Mehmet Fırat, Ali Er, Mersin Valisi Hüseyin Aksoy ile çok sayıda çiftçi ve vatandaş katıldı.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, milli kurtuluş savaşında kadınların cepheye sadece silah ve mühimmat taşımakla kalmadığını, aynı zamanda tarımsal üretimde yaptığını söyledi. Türkiye'deki tarımsal işgücünün yüzde 65'ini kadın çiftçilerin oluşturduğunu belirten Bakan Eker, "Onlar hep işin eziyetini, cefasını çektiler. Bu gerçekten yola çıkan Bakanlığımız, 2004 yılında tüm üyeleri kadınlardan oluşan ve bugün sayıları Türkiye'de 8'e ulaşan Kırsal Kalkınma Kooperatifi'nin kurulmasını teşvik etti" diye konuştu.


TEKİRDAĞ'DAN SONRA MERSİN FİNALİNDE DE Bursa EKİBİ BİRİNCİ

'Hanım Çiftçiler Yarışıyor' adlı bilgi yarışmasının Mersin'de gerçekleştirilen Türkiye finalinde, daha önce bölge birinciliğini kazanmış olan Bilecik, Antalya, Amasya, Bursa, Hatay, Kırıkkale, Mardin ve Trabzon'dan katılan 16 kadın çiftçi ikişerli ekip halinde Türkiye birinciliği için yarıştı.

Bursa, Antalya ve Trabzon temsilcilerinin sorulan 15 sorunun hepsine doğru cevap vermesi nedeniyle, birinciyi belirlemek üzere sorulan 5 yedek soruda Trabzon ekibi elenerek üçüncü oldu. Bursa Tarım İl Müdürlüğü'nden Figen Köyceğiz ve Leyla Ercikli ile Gürsu İlçe Tarım Müdürlüğü'nden Tülay Gözüküçük ve Hacer Öztürk tarafından çalıştırılan; Bahriye Üstükarcı ve Çiğdem Sarıbal'dan oluşan Bursa Ekibimiz, Antalya'lı Ekip ile birlikte bütün sorulara doğru cevap vererek birinciliği paylaştı. Kura sonucu Antalya birinci, Bursa ise ikinci olarak belirlendi.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, birinci olan Antalya ekibini 2000 YTL para ile ödüllendirirken, ikinci olan Bursa'yı 1000 YTL ve üçüncü olan Trabzon'u ise 750 YTL ile ödüllendirdi. Mersin Valiliği de birincilere bir cumhuriyet altını, ikincilere yarım cumhuriyet altını ve üçüncülere ise çeyrek altın ile ödüllendirdi. Dereceye giremeyen tüm yarışmacılara ise bir tam cumhuriyet altını ve ev aletleri hediye edildi. Ödül töreninin ardından sanatçı Kutsi'nin konseri ile gece sona erdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious