Tarkan'dan Başbakan'a özel mektup

Tarkan'dan Başbakan'a özel mektup.10462
  • Giriş : 23.05.2009 / 02:30:00
  • Güncelleme : 22.05.2009 / 23:54:40

Tarkan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a özel bir mektupla Hasankeyf sorunundan bahsedecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

'Sayın Başbakanım, Hasankeyf ve Dicle Vadisi'nin UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak koruma altına alınmasını ve Ilısu Barajı'nın yapımının durdurulmasını talep ediyoruz.'

DOĞA Derneği ve Atlas Dergisi tarafından Hasankeyf için başlatılan uluslararası imza kampanyasına Megastar Tarkan da imzasıyla destek verdi. Hasankeyf'in de içinde bulunduğu Dicle Vadisi'nin UNESCO Dünya Miras Alanı olarak ilan edilmesini talep eden Tarkan'ın da imza attığı dilekçe, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, Almanya Başbakanı Angela Merkel'e, Avusturya Başbakanı Werner Faymann'a ve İsviçre Başbakanı Hans-Rudolf Merz'e iletilecek.

10 BİN YILLIK MİRAS

Dİcle Vadisi'nde yer alan tarihi kent Hasankeyf'in, en azından 10 bin yıllık geçmişi ve küresel ölçekte nesli tehlike altındaki canlı türleri ile UNESCO'nun 10 dünya mirası kriterinden 9'unu karşıladığı belirtilen imza dilekçesinde, 20 farklı kültürün izini barındıran Hasankeyf'in insanlığın sahip olduğu en eski kentlerden birisi olduğuna dikkat çekiliyor.

UMUTLAR BİTMESİN

Dİlekçeyİ imzalayan Tarkan, Hasankeyf ve Dicle Vadisi'nin gelecek nesiller için yaşamasının insanlığın ortak sorumluluğu olduğunu belirterek 'Hasankeyf'i ve Dicle Vadisi'ni olduğu gibi korumak suretiyle Türkiye'nin kalkınması için daha iyi ve daha fazla seçenekler yaratabiliriz. Umuyorum ki Almanya Avusturya ve İsviçre bu projeden tamamen vazgeçecek ve başta Türkiye olmak üzere tüm dünya Hasankeyf'e sahip çıkacak. Biz bu kampanya ile Sayın Erdoğan'dan Hasankeyf ve Dicle Vadisi'nin UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak koruma altına almasını ve Ilısu Barajı'nı durdurmasını talep ediyoruz' dedi.

Önce imza sonra mektup

Tarkan, duyarlı sanatçıların toplum sorunlarına kayıtsız kalamayacağı görüşünden hareketle geçen ay Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ı makamında ziyaret etmiş, Hasankeyf konusundaki taleplerini arz etmişti. İmza kampanyasına katılan Tarkan'ın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a da özel bir mektupla Hasankeyf sorunundan bahsedeceği ifade ediliyor.

STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*