Tarlada büyük servet bırakıyoruz

Tarlada büyük servet bırakıyoruz.23881
  • Giriş : 23.06.2009 / 21:42:00

Türkiye’de biçerdöver hataları nedeniyle sadece buğdayda ortaya çıkan tane kaybının, yılda 15 milyon lirayı bulduğu bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye'de biçerdöver hataları nedeniyle sadece buğdayda ortaya çıkan tane kaybının, yılda 15 milyon lirayı bulduğu bildirildi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Hepokur, hasat mevsiminin başladığı bugünlerde büyük kayıplara yol açan biçerdöver hatalarına karşı çiftçilerin çok dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Çiftçilerin, yaşanan kuraklığın ardından bu yıl tarlasında en iyi hasadı elde etmek için çalıştığını ifade eden Hepokur, buna karşın kontrolleri yapılmayan, eskiyen biçerdöverler nedeniyle ürünün yüzde 15-20'sinin tarlada kaldığını belirtti.

Hepokur, bu yüzden çiftçilerin hububat hasadını gelişigüzel bir hasat makinesiyle değil ayar ve bakımlarının tam olarak yapıldığı yeni teknoloji ürünü biçerdöverlerle yapması gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

'Ayrıca hasadın tane kayıplarının bilincinde olan biçerdöver operatörleri tarafından yapılması çiftçilerimizin menfaatine olacaktır. Konya'da yaklaşık bin 200 biçerdöver bulunuyor ama bunların büyük kısmı oldukça yaşlı ve bakımı yapılmamış biçerdöverler. Diğer ülkelerde 5-6 yaş arası biçerdöverler kullanılırken Türkiye'de bu yaş ortalaması 20 civarlarında. Aradaki far çok korkunç. Bu makineler eski olunca buğday taneleri sapın arasında yere dökülüyor kuşlara yem oluyor. Bir kısmı da kırıldığı için ürünün fiyatı düşüyor. Burada iki türlü kayıp var.'

BİÇERDÖVER HATALARI

Türkiye genelinde biçerdöver hataları nedeniyle sadece buğdayda ortaya çıkan tane kaybının, yılda 15 milyon lirayı bulduğunu anlatan Hepokur, bu rakamın oldukça yüksek olduğunu bildirdi. Avrupa'da biçerdöverden kaynaklanan tane kaybının yüzde 3-5'ler civarında olmasına karşın Türkiye'de bu oranın yüzde 20'lere ulaştığını dile getiren Hepokur, 'Bu nedenle çiftçilerin hasat yapan biçerdöverlerini kontrol ettirmesi ve bakımını yaptırması çok önemli. Çiftçilerimiz artık eskiyen, işlevini yerine getiremeyen, büyük zararlara neden olan makinelerini yenileriyle değiştirmeli. Bunu hem kendileri hem de ülke menfaati için istiyoruz. 5-6 yaş üzerindeki biçerdöverlerin, devlet teşviki ve kredileriyle yenilenmesi sağlanmalı' diye konuştu.

Hepokur, çiftçiye bu desteğin verilmesi halinde çiftçinin elindeki eski teknoloji makinelerini değiştirmeye hazır olduğunu bildirdi.

Tane kaybının en aza indirilmesinde tarım müdürlüklerine de önemli görevler düştüğünü belirten Hepokur, çiftçilerin bu konuda eğitilmesinin ardından biçerdöverlere yönelik yeterli kontrollerin yapılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Tarım İl Müdürü İbrahim Doster de 2009 yılında merkez, Çumra, Akşehir ve Beyşehir ilçelerinde toplam 7 dönem 13'er günlük kurs açtıklarını, kurslar sonunda başarılı olan 130 kursiyerin biçerdöver operatör belgesi almaya hak kazandığını belirtti.

Ayrıca çevre illerden kurs öğreticisi talebinin karşılandığını dile getiren Doster, 'Operatör belgesi alan kursiyerler, kara yolunda ve hasat sırasında biçerdöver kullanma yetkisine sahip oluyor. Biçerdöver operatör belgesi olmayan operatörlerle bu operatörleri çalıştıran biçerdöver sahiplerine, ayrıca tane kaybına neden olan operatörlere hasat esnasında cezai işlem uyguluyoruz' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*