Tarlada çalışan 2 kız öğrenciden Gül'e mektup

Tarlada çalışan 2 kız öğrenciden Gül'e mektup .10700
  • Giriş : 22.04.2008 / 19:58:00
  • Güncelleme : 22.04.2008 / 18:46:36

Cumhurbaşkan Gül'e mektup yazan Şanlıurfalı mevsimlik tarla işçisi 2 kız öğrenci, Köşk'e davet edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bozova ilçesine bağlı Yaylak İlköğretim Okulu 8. sınıf öğrencisi Neslihan Elçi (14) ve Aysel Keser (14), hayran oldukları Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e mektup yazarak tanışmak istedi. Cumhurbaşkanı Gül'den 2 ay sonra davet alan öğrenciler Köşk'e hediye olarak Urfa isotu götürecek. Aileleri ile birlikte mevsimlik tarla işçisi olarak çalışan Neslihan Elçi ve Aysel Keser, Cumhurbaşkanı Gül'den bölgede tarlada çalışan kızların okutulmasını isteyecek.

Altı kardeşli bir ailenin kız çocuğu olan Neslihan Elçi ve Aysel Keser'in, Gül'e mektup yazma fikri örnek niteliğinde.

Neslihan Elçi, öğretmeninin 'sevdiğiniz birine mektup yazın' demesi üzerine Cumhurbaşkanı'na mektup yazdığını ifade ederek, "Öğretmenim bizden mektup yazmamızı istedi. Ben de çok sevdiğim ve kendisiyle tanışma hayalini kurduğum Cumhurbaşkanı'na mektup yazdım. Bir süre sonra okul idaresi beni çağırdı 'Cumhurbaşkanı sizi Ankara'ya davet etti' dedi. Nedenini sorduğumda ise, Cumhurbaşkanı'na yazdığımız mektuba olumlu cevap geldiğini öğrendik." şeklinde konuştu.

Köşk'ten Milli Eğitim Bakanlığı'na gönderilen yazıda yol masrafları devlet tarafından karşılanmak üzere 2 öğrencinin 23 Nisan'da Köşk'e davet edildiği belirtildi.

Neslihan'ın annesi Adile Elçi, "Ben okumadım; ama kızım çok çalışkan okusun istiyorum. Cumhurbaşkanı'na teşekkür ediyorum. Sağ olsun Neslihan'ı davet etti. Biz yevmiye ile tarlada çalışıyoruz. Neslihan'ı da götürmek zorunda kalıyorum. İmkanımız olsa Neslihan'ı sonuna kadar okuturuz. Cumhurbaşkanı'ndan kızıma sahip çıkmasını istiyorum." dedi.

Neslihan'ın babası Ali Elçi ise, işsiz olduğunu; tarlada çalışarak kazandığı paralarla çocuklarını okuttuğunu dile getirerek, şunları söyledi: "Neslihan okulun en çalışkan öğrencilerinden; ama tarlada çalıştığımız günlerde okuldan almak zorunda kalıyoruz. Çocuklarım için köyümüze yakın yerlerde iş buluyoruz. Neslihan, Mayıs ayından itibaren eve değil de okuldan çıkıp tarlaya gidecek."

Dokuz çocuklu Aysel'in ailesi de, tarlalarda çalışarak geçimlerini sağlıyor. Baba Sıtkı Keser, 2 erkek çocuğunu okuttuğunu anlatarak, "Benim için kız erkek fark etmiyor ama maddi gücüm yok. O nedenle kızımı bu yıldan sonra okula göndermeyi düşünmüyorum." dedi.

OKS sınavlarına hazırlanan Aysel ve Neslihan, öğretmenleri sayesinde OKS sınavlarına girecek. Öğretmenlerinin kendi paralarıyla aldıkları kitaplarla sınava hazırlanan Neslihan ve Aysel, OKS'yi kazandıkları taktirde kendilerine uzanacak bir yardım elini bekliyor.

GÜL'E YAZILAN MEKTUP

Neslihan ve Aysel'in, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e yazdıkları mektup şöyle:

"Sayın Cumhurbaşkanım! Ben Şanlıurfa Bozova ilçesinin Yaylak beldesinde 8. sınıf öğrencisiyim. Bugüne kadar kurduğum hayallerim arasında sizi görmek vardı. Sürekli sizi televizyonlarda izliyorum. 23 Nisan'da hep nedense maddi durumu iyi olan öğrenciler götürülüyor. Bir Türk vatandaşı olarak ben de sizinle tanışmak, sizinle birlikte gezip bilgi sahibi olmak istiyorum. Bu hayalimin gerçekleşeceğine içten inanıyorum. 23 Nisan'da beni de kabul edin. Bizim maddi imkanımız yok bize yardım edin; Ankara'ya gelmek istiyoruz. Ailemin, bu hayalimi hiçbir zaman gerçekleştiremeyeceğini bildiğim için bu mektubu size yazmak istedim. Sizin bu hayalimi gerçekleştireceğinize inanıyorum, inşallah yanılmam. Sizin o gülüşünüzü, gül yüzünüzü görmek istiyorum. Sizi çok ama çok seviyorum. Bu yılki 23 Nisan'daki hayalimi gerçekleştirmenizi çok istiyorum; çünkü bu yıl benim son eğitim yılım. Babam beni okutmayacak. Yani şansız biriyim. İnanır mısınız; 23 Nisan benim yüzümü pek güldürmüyor. Bana çok büyük bir bayram gibi gelmiyor; ama bu hayalim bu yılki 23 Nisan'da gerçekleşirse işte o zaman yüzüm gülecek büyük bir bayram olacak. Size kucak dolusu sevgilerimi yolluyorum. Sizin gibi Cumhurbaşkanımız olduğu için gurur duyuyoruz. Sizi çok seviyoruz. Sizi çok seven bir köy çocuğu Neslihan Elçi ve Aysel Keser."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious