Tarlada çalışan kadınları öldürdüler

  • Giriş : 14.10.2006 / 00:00:00

Irak'ın başkenti Bağdat bölgesinde silahlı saldırganların, tarlada çalışan kadınların üzerine ateş açması sonucu 2'si kız çocuğu 8 kadın öldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sayfiye köyünde meydana gelen olayın ardından polis, saldırının "Sünniler tarafından düzenlenmiş olabileceğini" açıkladı. Irak'ta özellikle türbelere saldırıların düzenlendiği geçtiğimiz şubat ayından bu yana Şii ve Sünni gruplar arasındaki gerginlik en üst seviyede bulunuyor.

Birçok grup ise saldırıların, "Şii veya Sünni olmayan, hizipsel şiddeti körüklemek isteyenler" tarafından düzenlendiğini savunuyor. Irak'taki güçlü dini liderlerden Şii Mukteda El Sadr, dün milislerine "Iraklılara saldırmayın" emri vermişti. İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney de Irak'taki mezhep çatışmasını ABD'nin körüklediğini iddia etmişti.

Irak polisi, ölen sekiz kadından birinin 4 diğerinin de 5 yaşında kız çocuğu olduğunu açıkladı. Polis sözcüsü Muhammed El Şammari, saldırganları Bağdat'ın Dora semtinden gelmiş olabileceklerini belirtti. Ölen kadınların yaşadığı köy olan Sayfiye'de ise çatışmalar şiddetlenmeden önce Şii ve Sünnilerin beraber yaşadığı; ancak olayların büyümesinin ardından Sünnilerin köyü terk ettiği belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious