Tarlalar güneş enerjisiyle sulanacak

Tarlalar güneş enerjisiyle sulanacak.23298
  • Giriş : 17.04.2008 / 23:33:00

Dicle Üniversitesi (DÜ) Mühendislik ve Mimarlık Fakültesince ''Güneş Pilleriyle Damlama Sulama Sisteminin Geliştirilmesi'' projesi hazırlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

DÜ Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi (MMF) Dekan Yardımcısı ve Elektrik Elektronik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bilal Gümüş ile Okutman Yurdagül Benteşen Yakut'un hazırladığı "Güneş Pilleriyle Damlama Sulama Sisteminin Geliştirilmesi" projesiyle, güneş enerjisinin sulama yönteminde kullanılmasının yaygınlaştırılması amaçlanıyor.

Gümüş, projenin güneş pilleriyle elde edilen elektrik enerjisinin motorlara verilerek damlama sulama yöntemini kullanılmasını içerdiğini söyledi.

Güneş enerjisi potansiyeli yüksek

Projeye üniversitenin 10 bin YTL destek verdiğini ifade eden Gümüş, projeyi öncelikle üniversitenin yerleşkesi içerisinde yer alan ve tarımsal faaliyetler için kullanılan arazide uygulayacaklarını bildirdi.

Bölgede hem güneş potansiyelinin çok yüksek olduğunu, hem de tarımsal faaliyetlerin yoğun yapıldığını dile getiren Gümüş, yanlış sulama yöntemleri nedeniyle özellikle Şanlıurfa'da toprağın tuzlandığını ve çoraklaştığını aktardı.

Damlama sulama yöntemi sayesinde toprakta tuzlanma oranının azaldığını anlatan Gümüş, bu yöntemde de yoğun elektrik enerjisinin kullanıldığını dile getirdi.

Talep artarsa maliyet düşer

Güneş enerjisi sisteminin tarımsal faaliyetlerde kullanılmadığını ifade ifade eden Gümüş, şöyle dedi:

"Bu sistemde uygun sulama yöntemi yer alacak. Biz projeyle bu sistemi nasıl daha verimli hale getiririz, güneş pilleriyle sulama sistemi kurulurken, güneşten daha çok nasıl verim alırız, depolama sistemi nasıl olur, bu konuları araştıracağız. Örnek bir sistem oluşturacağız.

Küresel ısınma

Küresel ısınma nedeniyle enerji kaynaklarının verimli kullanılması gerekiyor. Var olan, özellikle yenilenebilir güneş enerjisinden yararlanmamız son derece önemli. Onu özendirmeye ve kullanımını yaygınlaştırmaya çalışıyoruz.

Güneş enerjisinin yaygın olmamasının en büyük sebebi maliyetinin yüksek olmasıdır. Güneş enerjisi sistemi çok yaygın olmadığı ve bu alana yatırım yapılmadığı için fiyatları çok yüksek. Yatırım ve talep artarsa fiyatları da çok düşer."

"Güneşten yararlanmıyoruz"

Bölgede yaz aylarında güneşli gün sayısının çok fazla olduğunu, tarımsal faaliyetlerde sulamaya yaz aylarında ihtiyaç duyulduğunu bildiren Gümüş, "Bu nedenle tarımsal sulama için güneş enerjisi çok uygun. Zaten kış aylarında sulama ihtiyacı bulunmuyor. Sulama ihtiyacının olduğu aylarda güneşin etkinliği artıyor. Enerjiyi gündüz depolayıp gece kullanma imkanı da bulunuyor" diye konuştu.

Bölgede güneş enerji potansiyelinin çok fazla olmasına rağmen değerlendirilmediğini ve güneşten yararlanılmadığını anlatan Gümüş, Almanya gibi güneşli gün sayısı çok az olan ülkelerde güneş enerjisinin kullanımına yönelik ciddi uygulamaların bulunduğunu belirtti.

Almanya'da 1 milyon çatıda güneş sistemi var

Almanya'da 1 milyon çatı programının uygulandığını, program sayesinde 1 milyon evin çatısına güneş sistemi kurulduğunu, bunu özendirmek için uzun vadeli, düşük faizli kredilerin verildiğini anlatan Gümüş, evlerde elde edilen enerjinin kullanıldığını, fazla kalan enerjinin de devlete geri verildiğini vurguladı.

Türkiye'de sadece örnek araştırma projeleri dışında ciddi uygulamaların bulunmadığını aktaran Gümüş, "Sadece aydınlatma armatörleri için bazı yerlerde güneş enerjisi kullanılmaya başlandı. Sulama için de örnek projeler dışında güneş enerjisi kullanılmıyor. Bu temiz enerjinin özendirilmesi gerekiyor" dedi.

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious