Tarsus, şehidini toprağa verdi

Tarsus, şehidini toprağa verdi.13167
  • Giriş : 24.06.2009 / 16:02:00
  • Güncelleme : 24.06.2009 / 16:05:17

Aktütün baskını şehitleri için şiiri yazan annenin evine şehit ateşi düştü...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hakkari'deki Aktütün Karakolu'na 3 Ekim 2008 tarihinde yapılan hain saldırıda 17 askerimiz şehit oldu. Verdiğimiz şehitlere yüreği dayanmayan Zübeyde Kalaycı, askerlerimizin ardından ''Erzurum dağlarının da karı erisin / Karların suyu da Şemdinli'yi kurutsun / Yavrumda Aktütün'den beri yürüsün / Giderlerse de düşman üstüne yürüsün'' dizelerini yazdı.

Aktütün baskınının üzerinden 9 ay geçtikten sonra bu kez ateş Zübeyde Kalaycı'nın evine düştü. Onun uzman çavuş oğlu da PKK'lılarla girdiği çatışmada ağır yaralandı. 10 gün boyunca Azrail'le savaşan Fazlı Kalaycı, dün tedavi gördüğü GATA'da şehit oldu. Zübeyde anne bugün oğlunu gözyaşlarıyla son yolculuğuna uğurladı.

Hakkari'nin Şemdinli İlçesi'nde terör saldırısında uzaktan Kanas tüfeğiyle vurulup, tedavi gördüğü Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde (GATA) 10 gün hayata direndikten sonra şehit olan 38 yaşındaki Piyade Uzman Çavuş Fazlı Kalaycı, memleketi Mersin'in Tarsus İlçesi'nde gözyaşları arasında toprağa verildi.

Ankara'dan dün akşam askeri helikopterle Tarsus'a getirilerek 70'nci Yıl Devlet Hastanesi Morgu'na konulan Piyade Uzman Çavuş Fazlı Kalaycı'nın cenazesi, öğle saatlerinde morgdan alınıp Küçükminare Camii'ne getirildi. Burada yapılan cenaze törenine Mersin Valisi Hüseyin Aksoy, 6'ncı Kolordu Komutanı Korgeneral Nejat Bek, Akdeniz Garnizon Komutanı Tuğamiral Soner Polat, Adana Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Ali Lapanta, Tarsus Belediye Başkanı MHP'li Burhanettin Kocamaz, Mersin İl Jandarma Komutanı Albay Ünal Ayvazoğlu, Tarsus Garnizon Komutanı Binbaşı Abdulkadir Yavuz, şehidin annesi 75 yaşındaki Zübeyde Kalaycı, eşi Birgül Kalaycı, çocukları 11 yaşındaki İsmet, 10 yaşındaki Berkay Kalaycı, şehidin akrabaları ve yaklaşık 3 bin kişi katıldı.

Hakkari'deki Aktütün Karakolu'na 3 Ekim 2008'de yapılan ve 15 askerin şehit olduğu saldırı üzerine şiir yazan şehidin annesi Zübeyde Kalaycı, bir kadın astsubayın yardımıyla güçlükle yürüdü. Sağlık ekibince sürekli kontrol altında tutularak tansiyonu ölçülen acılı anne, gözyaşlarına hakim olamadı. Cenazeye katılan vali ve komutanlar şehidin annesinin elini öperek başsağlığında bulunurken, şehit çocuklarını da sarılarak öptüler. Eşini son yolculuğuna gözyaşları içinde uğurlayan 35 yaşındaki Birgül Kalaycı ise yetim kalan çocuklarına sarılarak metanetli olmaya çalıştı. Cenaze töreninde görevli bir üsteğmen ise babası da yıllar önce vefat eden Piyade Uzman Çavuş Fazlı Kalaycı'nın öz geçmişini okuyarak, orduya hizmetlerinden övgüyle söz etti.

İl Müftüsü Niyazi Ersoy'un kıldırdığı cenaze namazından sonra katılanlar zaman zaman tekbir getirip,'Şehitler ölmez vatan bölünmez', 'Kahrolsun PKK', 'Ya sev ya terk et', 'Dişe diş kana kan, intikam intikam' sloganları atarak teröre lanetler yağdırdı.

Cenaze namazı sonrası şehidin cenazesi bir süre omuzlarda taşındı, ardından cenaze aracına alınarak, Tarsus Şehitliği'nde defnedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*