Tarsus, vekillerini afişe etti!

  • Giriş : 01.08.2006 / 00:00:00

Tarsus ilçesinde Türkiye'de ilk defa bilbordlara milletvekillerinin cep telefonları yazılarak siyasetçiler protesto edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Seçilmiş ve Atanmışları İzleme Derneği (İZDER) ile Mersin Sivil Toplum Birliği (MTSB)'nin birlikte hazırladığı bilbordlar Tarsus ile Mersin'in diğer ilçelerinde caddelere asıldı.

"Tarsus kimyasal atık çöplüğü olamaz" başlıklı bilbordlarda, "içtiğimiz suyun, ektiğimiz ürünün ve ilan edilen turizm alanının zehirli atıklarla kirletilmesini istemiyorsanız haydi, tepkinizi dile getirin, arayın tepkinizi gösterin" ibarelerinin altına Mersin'in 12 milletvekilinin cep telefonları ile Çevre ve Orman Bakanlığı ve Çevre ve Orman Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mustafa Öztürk'ün telefon numaraları yazılı bilbordlar Türkiye'de bir ilk oldu.

İZDER ve MTSB yetkililerinin yaptığı açıklamada, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kilis, Osmaniye, Hatay, Adana ve Mersin'in kimyasal atıklarının yakılması için Tarsus'un Kurbanlı Köyü'ne yapılması planlanan tesisin yerinin yanlış olduğu vurgulandı.

Açıklamada, "Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz'ın tesisi engellemek için Kurbanlı Köyü'nün Tarsus Belediyesi mücavir alan sınırlarına alınması kararı, belediye meclisinden geçirilerek Mersin Valiliği'nce onaylanmasına rağmen karar İçişleri Bakanlığı'nda sümen altı edilerek beklemeye alınmıştır. Bu bölgede bulunan Kromsan fabrika sahası içinde bulunan kimyasal atıkları bertaraf için 42 milyon dolarlık bütçe ayırmış olup bu pastadan pay almak isteyenlerce, Kurbanlı Köyü kurban olarak seçilmiştir. Kurulan şirket ortakları içerisinde siyasilerin ve bürokratların olduğu söylenmektedir, eğer bu iddia doğru ise bu Türkiye için büyük bir ayıptır, 42 milyon dolarlık rant için Tarsus feda edilmek istenmektedir. Gerçekleştirdiğimiz bu eylemle Tarsus ve Mersin halkının tepkilerini göstermelerini bekliyoruz." denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious