Tartıda özür istismarı

  • Giriş : 02.11.2006 / 00:00:00

Elektronik tartı makinesi işletmesi yapan özel bir şirket, hem daha çok para kazanmak için Sakatlar Derneği'nin adını kullandı, hem de her ay elde edilen gelirden derneğin payına düşen parayı iç etti

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Buna göre, üzerine Sakatlar Derneği armasının konduğu tartı makineleri 15 günde bir, dernek görevlilerinin gözetiminde açılacak ve elde edilen paranın yüzde 15'i derneğe verilecekti. Bu doğrultuda çok sayıda tartı aletine, "Bu makine Türkiye Sakatlar Derneği'nin malıdır" yazıldı. Her 15 günde bir açılan makinelerden elde edilen hasılatın yüzde 15'i derneğe verildi.

TELEFONLA GELEN İHBAR

Ancak bir süre önce Sakatlar Derneği'ne gelen esrarengiz bir telefon, inanılmaz dolandırıcılığı ortaya çıkardı. Arayan kişi, şirketin, tartı makinelerini anlaşma gereği açılacağı tarihten bir gün önce açarak, içini boşalttığını söylüyordu. Zaten paranın az olmasından şüphelenen şirket yetkilileri, konuyu araştırmak üzere hafiye gibi çalıştılar ve gerçeği ortaya çıkardılar. Şirket görevlileri, bir gün önce geliyor, paranın büyük bölümünü çantaya doldurup götürüyordu.

ANLAŞMA İPTAL EDİLDİ

Türkiye Sakatlar Derneği İstanbul Şubesi bunun üzerine, şirketle yaptığı anlaşmayı iptal etti. Tartı makineleri üzerindeki Sakatlar Derneği ibaresi söküldü. İstanbul Mali Polisi, adı açıklanmayan şirketin yetkilileriyle ilgili soruşturma yürütüyor.

Kazançları 5 kart attı

Türkiye Sakatlar Derneği, yolsuzluğun ortaya çıkarılmasından sonra, tanesi bin dolara 5 tartı makinesi yaptırıp tren istasyonlarına ve vapur iskelelerine koydu. Dernek yetkilileri, kendilerini dolandırdıklarını iddia ettikleri şirketin 15 günde 100 YTL topladığını beyan ettiği makinelerden, aynı süre içinde 500'er YTL gelir elde etmeye başladı. Sakatlar Derneği İstanbul Şube Başkanı M. Kemal Yüksel, adını açıklamak istemediği kişilerin, özürlülerin adını kullanarak kendilerine tuzak kurduğunu söyledi. Yüksel, özürlüleri istismar etmek isteyen kişi ve kurumlara karşı, bundan sonra çok daha duyarlı olacaklarını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious