Tartışılan kadınlar parkı hizmete açıldı

Tartışılan kadınlar parkı hizmete açıldı.10543
  • Giriş : 25.11.2006 / 00:00:00

Bağcılar Belediyesi tarafından yapılan ancak toplumu böldüğü gerekçesiyle günlerce tartışılan "Kadınlar Parkı", hizmete açıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kadınlara özel bir park yaparak Türkiye'de bir ilki gerçekleştiren Bağcılar Belediye Başkanı Feyzullah Kıyıklık, tartışıldığı manada bir ayrımcılık yapmadıklarını, yaptıklarının pozitif ayrımcılık olduğunu söyledi.
Tartışmalar arasında yapımı tamamlanan "Kadınlar Parkı" hizmete açıldı. Parkın açılış töreninde konuşan Bağcılar Belediye Başkanı Feyzullah Kıyıklık, parkı yapmaya başladıktan sonra bazı köşe yazarı ve televizyoncuların kendilerine düşmanca saldırdıklarını, ancak birgün bile olsun gelip kendilerine nasıl bir park yapmak istediklerini sormadığını söyledi. Bağcılar'da öcü varımış, gericilik yapılıyormuş gibi haberler yapıldığını ifade eden Kıyıklık "Farklılıklar bizi ürkütmez. Biz halkın kendisinden fikirlerinden korkmuyoruz. Bizde öcü de yoktur, kırmızı çizgi de. Biz belli çevrelerin anladığı manada ayrımcılık yapmıyoruz. Biz pozitif ayrımcılık yapıyoruz" diye konuştu.

Parkın bir aile parkı olduğunu kaydeden Kıyıklık sözlerini şöyle sürdürdü. "Burasını aile parkı ilan ettik. Kadınlarımızın sosyalleşmesini ekonomi, siyaset ve diğer alanlarda kendisini göstermesini istiyoruz. Bu sosyalleşme bu gibi yerlerde olacaktır. Ancak, bu dini, siyasi, ideolojik bir ayrımcılık değil pozitif bir ayrımcılıktır. Bizi ayrımcılıkla suçlayanlar, Bağcılar'ı tanımıyorlar. Lüks semtlerde lüks kafelerde oturuyorlar. Biraz da gelip buradaki kafelerde çay oacaklarında insanlarla konuşsunlar. Yoksa kel aynaklar gibi ortada kalırlar. Biz insanların istekleri ve ihtiyaçları doğrultusunda hizmet veriyoruz "

Erkeklerin de dilerlerse parktan yararlanabilceklerini ifade eden Kıyıklık, aile parkı olarak hizmete açılan parkın içinde bulunan kafeteryanın işletmesinin de kadınlara verileceğini söyledi.

Bu arada, parkın açılış töreninde kadınlar ve erkekler birlikte yer aldı. Sabah evden hazırlıdıkları kahvaltılıkları ile birlikte parka gelen yüzlerce kadın, park içinde piknik yaptı. Kendilerine ait bir park yapıldığı için sevinçli olduklarını ifade eden kadınlar, erkeklerin olmadığı bir parkta daha rahat edeceklerini belirtti. Çevrede bulunan diğer parklarda, gerek dini inançları gereği, gerekse ahlaki değerleri gereği gönüllerince gezip eğlenemediklerini kaydeden bazı kadınlar, parkın bir ihtiyaç olduğunu söyledi.

Kadınlar Parkı'nın açılış törenine katılan erkeklerden Ramazan Balkış, parkın çok güzel olduğunu ve kendisinin de bu parka gelerek istifade etmek isteğini belirterek, parkın sadece kadınlara ayrılmasının haksızlık olacağını ifade etti. Bazı erkeklerde kadınların rahat etmeleri için ayrı bir parklarının olmasın normal olduğunu bunda yadırganacak bir şeyin olmadığını söyledi.

Parkta hem piknik yapan hem de verilen Türk Halk Müziği Konseri ile eğlenen vatandaşlar; parkın bir köşesine açılan ve parkla ilgili basında yer alan haber ve yorumlardan açılan sergiyede büyük ilgi gösterdi.

Kadınlar parkının açılış kurdelasını törene katılan AKP Çorum Milletvekili Agah Kafkas, Bağcılar Kaymakamı İrfan Balkanlıoğlu, Hak İş Konfederasyonu Başkanı Salim Uslu, Belediye Başkanı Feyzullah Kıyıklık ve AK Parti Bağcılar Kadın Kolları Başkanı Neriman Özlü ile birlikte yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious