Tartışılan sorunun yanıtı bulundu

  • Giriş : 21.10.2006 / 00:00:00

Günlerdir, Başbakan'ın Meclis önünde rahatsızlanması üzerine hastaneye gitme kararını kimin verdiği tartışılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başbakan Erdoğan'ın rahatsızlandığı sırada, makam aracını hastaneye yönlendiren talimatı kimin verdiğine ilişkin basında yer alan çelişki ifadeler açıklığa kavuştu.

Alınan bilgilere göre, Başbakan Erdoğan'ın Meclis'e girmek üzereyken rahatsızlanması üzerine, Meclis yakınlarındaki Güven Hastanesi'ne gitme kararını Başbakan Erdoğan'ın Koruma Müdürü Halit Özgül'ün verdiği, makam şoförü Harun Kandemir'in de verdiği kritik kararla en kısa yoldan hastaneye ulaşılmasında etikili olduğu belirtildi. Erdoğan'ın rahatsızlandığı andan Güven Hastanesi'ne intikaline kadar geçen süreç resmi kayıtlara bu şekilde geçti. Bazı gazetelerde Başbakan'ın hastaneye ulaştırılmasıyla ilgili yapılan tahminlerin doğru olmadığı belirtildi.

HÜRRİYET YAZARLARI AYRI DÜŞTÜ

Başbakan Erdoğan'ın ani rahatsızlığı ve ardından gelişen olaylara ilişkin bir çok iddia ortaya atıldı. Üzerinde en çok konuşulan iki olay ise, hastaneye gitme talimatının kimden geldiği ve Başbakan Erdoğan'ın rahatsızlığı ile ilgiliydi. Hürriyet Gazetesi yazarı Ahmet Hakan Çoşkun önceki gün "Kimsenin sormadığı soru: Ömer Çelik ne yapıyordu" yazısında, Adana Milletvekili Ömer Çelik'i eleştirerek, "Koruma ve şoför panikledi, peki Ömer Çelik ne yaptı" diye sordu.

Hakan, Çelik'in panikle davrandığını belirterek milletvekilinin de koruma ve şoför kadar sorumlu olduğunu yazmıştı. Gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök ise, dünkü yazısında, Başbakanı Güven hastanesine götüren kritik kararın Ömer Çelik tarafından geldiğini yazdı. Yapılan araştırmada Erdoğan hakkındaki ktirik kararın ve Güven Hastanesi tercihinin Koruma Müdürü Halit Özgül tarafından verildiğini ortaya çıktı. Konvoy da Özgül'ün talimatıyla hareket etti.

'LATAN DİYABET DEĞİL'

Erdoğan'ın rahatsızlığı ile ilgili basında çıkan iddalara da Sağlık Bakanı Recep Akdağ sert tepki gösterdi. Akdağ, Erdoğan'ın "latan diyabet" (gizli şeker) gibi bir rahatsızlığı olmadığını,ş epilepsi veya diğer ortaya atılan iddiaların çok ayıp olduğunu kaydetti. Erdoğan da gizli şeker bulunduğu iddiaları Güven Hastanesi doktorları tarafından doğrulanmadı. Uzmanlar hastaneye geldiğinde Erdoğan'ın şekeri düşük olduğu için şeker yüklemesi yapıldığını, bu nedenle şeker oranının biraz yüksek çıkmasının normal olduğunu belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious