'Tartışmalar erken seçimle biter'

  • Giriş : 19.12.2006 / 00:00:00

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiye’de yapılacak bir erken seçimin cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili tartışmaların son bulmasını sağlayacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bahçeli, Sheraton Otel’de düzenlediği basınla sohbet toplantısında gündeme ilişkin konularla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Erken seçim tartışmaları ve Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’le yaptıkları görüşmelerle ilgili bir soru üzerine Bahçeli, 4 Kasım 2007 yılında 23. dönem milletvekili seçiminin yapılacağını hatırlattı. 15 Mayıs 2007 tarihinde Cumhurbaşkanının süresinin dolduğunu, 16 Nisan 2007 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin başlayacağını belirtti.

Bahçeli, Türkiye’nin içinde bulunduğu siyasi şartlar ve ekonomik şartların dikkate alındığında, toplumda genel seçimlerin erken seçimin önüne alınması yönünde kanaat oluştuğunu vurguladı. Bahçeli, milletvekili seçimlerinin cumhurbaşkanlığı seçiminin önüne alınması durumunda bazı tartışmaların sona ereceğini kaydetti. AK Parti hükümetinin 18 Kasım 2002 tarihinde hükümet kurduğuna işaret eden Bahçeli, AKP’nin dört yıllık iktidar dönemindeki uygulamalarının bazı kurumları tartışma içine çektiğini öne sürdü. Bahçeli, AK Parti’nin gerilim stratejisi içinde ülkeyi yönetmeyi tercih etmeye başladığını, her konuda Türkiye’de tartışma başladığını belirtti. Cumhurbaşkanlığı seçiminde bu tartışmaların devam edeceğinin görülmeye başlandığını vurgulayan Bahçeli, Türkiye’de her şeyin normalleşmesi gerektiğine işaret etti. Bahçeli, "Türkiye’de cumhurbaşkanlığı seçimi tartışılır hale gelmiştir" dedi.

"Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin bir siyasi istikrarsızlığın sebebi veya bir rejim krizin doğuşuna vesile olabilecek tarzda davranışlarda bulunmak, şu kritik süreçte ülkemiz için çok doğru olmayacaktır." diyen Bahçeli, iktidarın bugünkü Meclis içinde sahip olduğu çoğunluğu göz önüne alarak, Başbakan arzu ederse ve birisini tavsiye ederse bunu seçmemesi için hiç bir problem olmadığını ifade etti. Meclisin bugünkü yapısıyla Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapılabileceğini işaret ederek, "Türkiye’de tartışma son bulur mu bu şüphelidir" ifadelerini kullandı.

Bahçeli, cumhurbaşkanlığı makamını tartışma ortamına çekmemek için erken seçim yapılması ve oluşacak yeni meclis tarafından Cumhurbaşkanı seçiminin yapılmasının gerekli olduğuna işaret etti. Bahçeli, cumhurbaşkanlığı makamını tartışmadan uzaklaştırmak, Türkiye’yi siyasi istikrarsızlığa sürüklememek, bir ara rejim korkusu içerisinde gölgesi altında bir seçimin yapılmasını önlemek için genel seçimlerin erkene alınarak oluşacak yeni meclisle Cumhurbaşkanı seçmenin doğru olacağını inandıklarını belirtti. Bahçeli, 11 Mart pazar günü erken seçim yapılmasını, bunu gerçekleştirmek için Aralık ayın sonunda Meclis tarafından seçim kararı alınmasını istedi.

Bahçeli, yapılacak seçim sonucunda Meclis aritmetiğinin değişebileceğini, AK Parti’nin oy kaybının olabileceğini, Meclis’e yeni siyasi partilerin gelebileceğini ve milletin siyasi iradesinin temsil edileceği bir ortam sağlanabileceğini belirtti. Yeni oluşacak Meclis tarafından yapılacak seçimin bütün tartışmalara son verebileceğine işaret eden Bahçeli, 3 Kasım 2002 sonuçlara benzer bir sonuç alınması durumunda bile yapılacak seçimlerden tartışmaların son bulacağını söyledi. Bahçeli, "Milletin iradesi budur, bu iradeye de herkeste saygı duymalıdır." diye konuştu. Başbakan Erdoğan’ın erken seçimden kaçmaması gerektiğini vurgulayan Bahçeli, ülkede doğabilecek rejim veya siyasi krizleri önleminin bir tek yolu demokrasi içerisinde, demokrasinin kurum ve kurallarıyla aracılığıyla gerçekleştirmenin geleneğini Türk milletine yakışır gelenek olarak kabul etmeliyiz; hep bunalımdan kaçmanın yolunu millet iradesine başvurma şeklinde görmeliyiz. Bunu yaptığımız takdirde Türkiye şeyden kendini kurtarmış olur" dedi.

Bahçeli, "Türkiye’de siyasi istikrar değişikliğini bir gül devrimine, lale devrimine, turuncu devrimine benzer davranışlar arayışı içinde olmanın Türkiye’nin siyasetine, demokrasisine, yapısına çok büyük yanlış yapmak demek olur. Türkiye’nin kendi sosyal dokusu vardır. Ukrayna, Gürcistan, Kırgızistan gibi toplumsal hareketlenmelerle mecliste, millet iradesinde aranması gereken çözümün başka kanallarla ortaya konarak siyasi iktidarın kararını etkileme ya da iktidar değişimini düşünmek çok yanlış bir yol olur. Buna dikkat edilmesi gerekir. Onun için çıkış yolu demokrasi içinde aranmalı. Demokrasi içinde aramanın en önemli yolu seçim olmalıdır. Seçimden kaçmamak gerekiyor. Geçmiş dönemleri analiz ettiğimizde, keşke şu dönemde, uyum sağlanabilmiş olsaydı, ortak bir irade bulunmuş olsaydı, ortak bir akılla hareket edilmiş olsaydı, bunlar olmazdı, gibi değerlendirmeden kazanılmış bir tecrübeyi yok farz etmek doğru değildir. O sebepte erken seçimin yapılmasında yarar vardır." şeklinde konuştu.

Bahçeli, gelenek olarak her büyük kongreden sonra seçilmiş olan insanları Cumhurbaşkanına takdim ettiklerini söyledi. Kongre seçimlerinden sonra Cumhurbaşkanlığı’na kabul sırasında Cumhurbaşkanı Sezer’in kendileriyle siyasi görüşlerini paylaştığını ifade eden Bahçeli, "Sayın Cumhurbaşkanımız seçimlere çok az bir süre kalmıştır. Dolayısı ile bir erken seçim yapılarak meclisin yeni yapısıyla Cumhurbaşkanlığı seçimi yapılmasının doğru olabileceğini bizim düşüncelerimizle birlikte paylaşmışlardır" dedi.

Milletvekili transferi ile ilgili soruya ise Bahçeli, kendi programı ve düşüncesine uyan herkese kapısını açık tutarak, onlarla birleşmek istediğini söyledi. Bahçeli, MHP olarak milletvekili transferinin siyasi etik açısından doğru bulmadığını, kendilerinin daha önceki dönemde birinci parti durumuna gelmeleri ve hükümet kurma görevini alma imkânları olmasına rağmen kabul etmediklerini söyledi. Bahçeli, Meclisin aritmetiği üzerinde oynayarak bazı düzenlemeler yapmanın doğru olmayacağına inandığına işaret etti.

MHP’nin laiklik görüşü ve başörtüsü konusundaki görüşüyle ilgili bir soruya ise Bahçeli, laiklik konusunun anayasada ifadesi bulan şekliyle birlikte savunmaktan ülke için yarar olduğunu belirtti.

Türkiye’de başörtüsü meselesinin din ve vicdan hürriyeti çerçevesinde ele alınması gerektiğine işaret eden Bahçeli, "Başörtüsü meselesinin ülkenin gündeminden çıkartmalıyız. Her konuda başörtüsü istismar addedilerek, hele son günlerde, hoş karşılanmayacak şekilde, ’haremime kadar giriyor’ ifadesiyle başörtüsü ilgili açıklamada bulunmak Türkiye hiç bir fayda getirmeyen yaklaşımlardır. MHP erkekçe verdiği sözde erkekçe durmaktadır. Tek başına şansı veriniz, nasıl başörtüsü meselesinin çözüleceğini göreceksiniz" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious